Czas wolny & Kultura

Najpopularniejsze techniki malarskie

Świat sztuki w dzisiejszych czasach jest bardzo rozwinięty i wciąż wywiera na nas ogromne wrażenie. Każdy człowiek widzący piękne działo malarskie, rzeźbę bądź każdą inną formę sztuki będzie w stanie docenić talent wykonawcy, gdyż aby zauważyć piękno i talent nie koniecznie trzeba się wybitnie znać na danej dziedzinie.

Jeżeli skupimy się tylko na dziedzinie malarstwa w dzisiejszych czasach możemy zauważyć jak bardzo ta dziedzina sztuki rozwinęła się na przestrzeni wieków. Dziś możemy wyróżnić takie techniki malarskie jak: tempera, akwarela, pastel, czy też ołówek. Każda z rodzai sposobów zastosowania artykułów malarskich charakteryzuje się inną tonacją barw, innymi odcieniami oraz innym sposobem nakładania samej farby.

Tempera jest techniką malarską gdzie zastosowanie mają farby olejne tzn emulsyjne uznawanych za najstarsze w historii malarstwa. Najczęściej malowano tą techniką na papierze, desce, tkaninie czy też tynku. Rodzaj tej farby jest wodoodporny pomimo tego, że samą farbę przed nałożeniem na powierzchnie rozcieńczamy z wodą. W tej technice stosuje się tzw podmalówkę jest to pierwsza wersja jednobarwna obrazu na którą nakładane są kolejne warstwy koloru, przez co powstaje efekt przestrzenności obrazu.

Z kolei akwarele każdy z nas bardzo dobrze zna, gdyż z pewnością towarzyszyła nam podczas naszego dzieciństwa. W tej technice stosujemy farby akrylowe czyli wodne, sprzedawane w tzw. guziczkach bądź też tubkach. Tu malujemy głównie na papierze, nakładając farbę poprzez swobodne ruchy szerokim pędzlem. Farby te rozcieńczane są z wodą, jednak wytrzymałość intensywności barw nie jest imponująca, gdyż obrazy szybko płowieją po wpływem światła.

Pastel natomiast jest to rodzaj techniki w której używamy farb w postaci cienkich pałeczek. Pomimo tego, że sam kształt farb może nas zmylić odnośnie zastosowania (gdyż wiele osób uważa ze pastele są przeznaczone do rysowania), to jednak właśnie za pomocą pasteli powstają piękne obrazu malarskie. Dziś możemy zakupić pastele olejne bądź też suche. Pierwsze są znacznie wygodniejsze w zastosowaniu czyż się nie osypują i pozostawiając intensywny kolor, natomiast drugie są już przeznaczone dla osób które znają sposoby ich zastosowania podczas malowania.

Ołówek natomiast jest najpopularniejszą technika malarską poprzez zastosowanie najbardziej znanego przyrządu rysującego. Ołówkiem możemy rysować równymi sposobami w zależności od grubości i twardość rysika. Niektóre z nich, które są miększe możemy zastosować metodę rozcierania i zastosować bardziej widoczną grę cieni. Twardsze natomiast pozostawiają połyskującą powłokę na papierze.

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *