Krótka historia bilardu

Bilard to gra, którą można prowadzić pomiędzy dwoma osobami bądź w dwóch drużynach. Do gry potrzebny jest stół bilardowy oraz odpowiednie kije bilardowe. Z czym wiąże się powstanie bilardu jako gry?

Na ten moment nie jest znane dokładne pochodzenie określenia bilard. Jedna z historii mówi o tym, że Właściciel Lomabardu około 1550 roku dla rozrywki trafiał drewnianym Jardem (angielskim przyrządem miar – w przeliczeniu na jednostki SI wynosi  niewiele ponad 90 centymetrów) w kule znajdujące się na podłodze swojego biura. Z tą historią wiąże się powstanie nazwy biliard.

Niektóre teorie mówią o pokrewieństwie bilardu z innymi grami takimi jak krykiet lub golf. Ponieważ w przypadku tych gier, rozgrywki  prowadzone są na świeżym powietrzu niekorzystna aura mogła uniemożliwiać zabawę. Dlatego by móc grać również w deszczowe i  chłodne dni przeniesiono rozgrywki na stół, który można postawić w zamkniętym pomieszczeniu. Nawet jeśli zmniejszyła się powierzchnia na której prowadzono grę , idea gry pozostała taka sama.

Dokładnie nie jest wiadomym czy pierwotnie powstał w Francji czy Wielkiej Brytanii. Jedna z najwcześniejszych wzmianek o stole bilardowym pochodzi z czasów Króla Ludwika XI, który to nabył taki stół od Henryka de Vigne  będącego stolarzem-artystą.

Od połowy szesnastego stulecia stał się nieodłączną częścią życia na królewskich dworach Europy. W końcu szesnastego wieku, za sprawą Hiszpan pierwsze stoły bilardowe zawędrowały również do Ameryki. Z tego samego okresu znajdziemy również wzmianki na temat bilardu w literaturze – przykładowo  w takich pozycjach jak Antoniusz i Kleopatra Wiliama Szekspira.  Już pod koniec siedemnastego wieku Charles Cotton w jednej z swoich powieści opisuje bilard jako niezwykle rozpowszechnioną grą w zamożnych domach Europy. Pod koniec osiemnastego wieku rozwój przybrał dwa kierunki:

  • Karambol – zwany również bilardem francuskim,
  • Bilard Angielski.

Początek dziewiętnastego wieku wiąże się z wprowadzeniem na koniec kawałka skóry i kredy do pocierania tej końcówki,  dzięki czemu kij bilardowy nie ślizga się po powierzchni kuli.

W XIX wieku wprowadzono odpowiedni rodzaj kredy do bilardu oraz poszukiwano odpowiedniego materiału  na pokrycie stołu. Kule bilardowe początkowo tworzone były z kości słoniowej, w późniejszym czasie zastępowano już zwykłym drewnem.  Biorąc pod uwagę akcesoria bilardowe wiek XIX był bardzo owocny pod względem wprowadzanych ulepszeń. Na długo przed rozpoczęciem XX wieku rozgrywane były pierwsze Mistrzostwa Bilardowe.

Na początku XX wieku miało miejsce pierwsze wielkie wydarzenie związane z zawodami bilardowymi  – 1903 rok w  Paryżu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *