Maszyny budowlane muszą pracować ze sporym obciążeniem, nierzadko w bardzo ciężkich warunkach. Nawet w najlepiej zaprojektowanych modelach marki JCB dojść może do usterek i naturalnego zużycia podzespołów.

Oryginalne podzespoły do maszyn budowlanych

Jakość części oryginalnych jest w większości przypadków doskonała. Producenci takiej rangi jak JCB nie mogą sobie pozwolić na wpadki, ponieważ grożą one utratą zaufania klientów oraz wyraźnym spadkiem pozycji w branży. Zakup oryginalnych części daje pewność, że wymienione podzespoły w stu procentach spełnią swoje zadanie. Ich wadą jest jednak wysoka cena. Firmowe komponenty kosztują znacznie więcej, niż odpowiedniki nieznanego producenta. Bardzo często cena ta może być nawet wielokrotnie wyższa od wartości zamiennika. Nie warto jednak oszczędzać na najważniejszych podzespołach. Dotyczy to zwłaszcza tych, które zapewniają bezpieczeństwo operatorowi maszyny i muszą wytrzymywać największe obciążenie. Pod uwagę należy wziąć także gwarancję producenta. Stosowanie zamienników może spowodować jej utratę, podobnie jak dokonywanie napraw poza serwisem autoryzowanym.

części do JCB

Nieoryginalne części do JCB

Zamienniki oryginalnych części do maszyn budowlanych posiada w swojej ofercie wielu mało znanych producentów. Ich ceny są bardzo zróżnicowane, wahając się od przesadnie wysokich do podejrzanie niskich. Najdroższe odpowiedniki części do JCB kosztują niemal tyle, co oryginalne podzespoły. Z reguły są to produkty przyzwoitej jakości, jednak ich cena pozostaje tak naprawdę niewiele niższa od firmowych komponentów. W takiej sytuacji przeważnie nie warto decydować się na wyraźnie gorszy jakościowo zamiennik tylko po to, aby zaoszczędzić. Do produkcji najtańszych odpowiedników wykorzystywane są natomiast materiały bardzo słabej jakości. Nie są one w stanie zapewnić pożądanej trwałości i wydajności, w związku z czym nie powinny być nawet brane pod uwagę.

Oryginały czy zamienniki?

Nawet w przypadku zamienników posiadających najlepsze opinie, właściciel maszyny budowlanej nigdy nie może mieć stuprocentowej pewności co do ich jakości. Zazwyczaj zakup nieoryginalnej części do JCB lub innego firmowego sprzętu jest ryzykowny. Kupujący może jedynie liczyć na odpowiednio wytrzymały komponent, ale jego faktyczną odporność będzie musiał zweryfikować w praktyce. Oszczędność kilkudziesięciu złotych zazwyczaj nie jest tego warta. Znacznie bardziej kosztowne mogą się okazać wielogodzinne przestoje w pracach budowlanych. Ich uruchomienie będzie wymagało zamówienia nowego komponentu, a nie każdą część kupić można całkowicie od ręki. W ekstremalnych sytuacjach maszyna może ulec uszkodzeniom, przez co stanie się niezdatna do użytku. Wówczas konieczne będzie przeprowadzenie naprawy, generującej kolejne dodatkowe koszta oraz niemałe straty czasowe. W ostateczności zakup taniej, nieoryginalnej części może mieć bardzo poważne konsekwencje i po prostu nie jest opłacalny.

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *