Jeśli chcesz zajść w ciążę, to pierwszym krokiem do tego jest zadbanie o to, aby plemniki i jajeczko, mogły się spotkać. Jednak paradoksalnie może to być znacznie trudniejsze, niż moglibyśmy z początku sądzić. Jajeczko wychodzi z jajnika tylko jeden raz w ciągu miesiąca podczas owulacji i musi ono zostać zapłodnione tuż po osiągnięciu pełni dojrzałości. Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na zapłodnienie, powinnaś dowiedzieć się kiedy masz dni płodne. Jak to zrobić? Sprawdźmy.

Test owulacyjny LH Test

Test owulacyjny LH Test jest tylko z jedną z wielu możliwości na sprawdzenie, czy nasz organizm znajduje się w płodnej fazie. Wystarczy wykonywać go codziennie w okolicach owulacji (środka cyklu) i oczekiwać na pozytywny wynik. Jeśli pojawi się odpowiednie zabarwienie paska oznacza to, że w ciągu 12-36 godzin będziemy miały owulację.

testy owulacyjne

Kalendarz

Metoda kalendarzykowa pozwoli Ci określić, kiedy jest najlepszy czas na aktywność seksualną dla poczęcia dziecka. Jeśli Twój cykl ma 28 dni, to owulacja przypadać będzie na 14 dzień. Najbardziej płodny okres dla Ciebie przypada zatem od 10 dnia cyklu do 14-15 dnia.

Zmiany w ciele

Poziom hormonów w Twoim ciele zmienia się w trakcie trwania całego cyklu. W jego pierwszej połowie jajniki podwyższają poziom estrogenu, gdy dojdzie on do odpowiedniego poziomu, w jajowodzie pojawi się jajeczko. Wtedy Twój organizm zaczyna produkować inny hormon – progesteron. On sprawia, że temperatura Twoja ciała nieznacznie rośnie.

Sprawdzaj swoją temperaturę każdego dnia zanim wyjdziesz z łóżka. Prowadzenie dziennika pozwoli Ci zobaczyć zależności związane z cyklem i określić, kiedy przypada owulacja.

Innym sygnałem owulacji może być dla Ciebie wydzielina z pochwy. Im jest jej więcej, a swoją strukturą przypomina białko kurzego jaja, tym jesteś bardziej płodna. Pamiętaj jednak, aby nie sprawdzać swojej wydzieliny w momencie podniecenia, gdyż spowoduje to zafałszowanie wyniku.

Ból

Niektóre kobiety potrafią wyczuć swoją owulację po nieprzyjemnym odczuciu w ciele. Najczęściej występuje ono w okolicy jajników mniej więcej w środku cyklu. Jednak, jeśli planujesz dziecko, to nie czekaj na sygnał bólowy od swojego ciała, gdyż będzie on oznaczał, że Twoje dni płodne skończyły się.

Zapytaj swojego lekarza

Najlepszym i najpewniejszym sposobem na poznanie, kiedy będziemy mieć dni płodne jest wizyta u lekarza. Jego pomoc będzie szczególnie cenna zwłaszcza, gdy masz nieregularne cykle miesięczne. Może on wykonać prześwietlenie lub przepisać leki, które pozwolą ustabilizować cykl.

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *