Społeczeństwo

Czym są Organizacje Pożytku Publicznego?

Czym są Organizacje Pożytku Publicznego?

Kiedy w 2004 roku w Polsce pojawiły się Organizacje Pożytku Publicznego mało kto spodziewał się tak wielkiego odzewu ze strony mieszkańców kraju. Jak się jednak okazało naród polski coraz chętniej decyduje się nieść pomoc potrzebującym. Choć zainteresowanie przekazaniem 1% podatku rośnie z roku na rok, nie wszyscy obywatele są dokładnie obeznani w temacie, czym właściwie są owe fundacje, na rzecz których oddawany jest datek.

Organizacje Pożytku Publicznego są specjalne podmioty pozarządowe zakładane przez obywateli, którzy pragną w aktywny sposób pomagać potrzebującym ludziom. Warto zaznaczyć, że najczęściej powstają one w celu wspierania konkretnej grupy ludzi zmagających się z określonymi problemami, np. nowotworowymi. Ich zadaniem jest również szerzenie ogólnej świadomości pośród ludzi w danym temacie, dzięki czemu może wzrosnąć liczba ofiarodawców.

Bardzo często fundacja OPP zajmuje się także organizacją i realizacją interesujących projektów, chociażby edukacyjnych czy kulturalnych. Sam status takiej fundacji można zdobyć jedynie poprzez złożenie wniosku do sądu i tą samą drogą może on zostać również odebrany. Od zainteresowanej organizacji wymaga się spełnienia wymogów odpowiedniej ustawy. Między innymi nawiązuje ona do wyznaczenia odrębnego organu kontroli lub nadzoru wewnętrznego.

Po pozytywnym rozpatrzeniu konkretnego wniosku, Organizacja Pożytku otrzymuje szereg przywilejów. Spośród niech najważniejszy dla samej fundacji jest prawo do otrzymania darowizny w postaci popularnego 1% podatku dochodowego od osób fizycznych, o losie którego decyduje osobiście każdy obywatel. Możliwość samodzielnego wskazania adresata datku sprawiła, że pieniądze zawsze trafiają do najpotrzebujących osób.

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *