Zdrowie & Uroda

Czym różni się infekcja bakteryjna od wirusowej?

Czym różni się infekcja bakteryjna od wirusowej?

Zarówno bakterie jak i wirusy są przyczyną wielu chorób, które mają podobny przebieg. Z tego powodu przyczyna wirusowa może zostać pomylona z bakteryjną i odwrotnie. Warto w przypadku jakichkolwiek objawów skonsultować się z lekarzem.

Wirusy

Infekcje wirusowe powstają kiedy wirusy przedostaną się do naszego organizmu. Mogą one w ciele człowieka swobodnie żyć, a także mnożyć się przez długi okres. Jesteśmy na nie narażenie przez  cały czas, choć stopień zachorowalności zwiększa się jesienną i zimową porą. Zarażamy się na dwa sposoby:

  1. drogą kropelkową, np. poprzez kaszlnięcia.
  2. drogą fekalonooralną. np. poprzez dotyk.

Najczęstszymi objawami infekcji wirusowej są: wysoka temperatura, bardzo wodnisty katar, wrażliwość skórna, bóle głowy, suchy i męczący kaszel. Wirusy wywołują choroby, które rozwijają się dość wolno. Pierwsze objawy mogą pojawić się dopiero po upływie 3-4 dni.

Bakterieprzeziębienie

Bakterie to jednokomórkowe organizmy, występujące w naszym otoczeniu, zarówno w wodzie jak i w powietrzu. W momencie przedostania się do ludzkiego organizmu, zaczynają uwalniać szkodliwe dla niego substancje, powodując liczne choroby, niekiedy niebezpieczne nawet dla życia. Najbardziej widoczne objawy infekcji bakteryjnych to: podwyższona temperatura ciała, katar śluzowo-ropny (o zielonkawym kolorze, mokry kaszel, któremu towarzyszy gęsta, nieprzyjemnie pachnąca plwocina, wydzielina widoczna na migdałkach, intensywne zaczerwienienie śluzówek.

Różnice

Niektóre choroby, wywołane zarówno przez wirusy, jak i przez bakterie, mają bardzo podobny przebieg. Dlatego czasami ciężko jest je odróżnić. W zależności od tego, czym spowodowana jest dokuczająca nam infekcja, lekarz dobiera odpowiedni rodzaj leczenia. Inne leki będą pomagać w leczeniu infekcji wirusowej, a jeszcze inne bakteryjnej. Dobranie ich w zły sposób może zaostrzyć objawy. Różnice są małe, ale widoczne. Jednak najpewniejszym sposobem na wyleczenie będzie wizyta u lekarza specjalisty.
Przyrządy służące do pomiaru temperatury podczas infekcji wirusowej, a także bakteryjnej możemy odnaleźć na:

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *