Jak prawo jazdy to tylko w Wielkiej Brytanii

Jak prawo jazdy to tylko w Wielkiej Brytanii

Obecnie w Polsce zdobycie prawa jazdy graniczy niemal z cudem, natomiast w Wielkiej Brytanii otrzymanie takiego dokumentu to zwykła formalność. Z tego też względu wielu Polaków decyduje się na zdawanie egzaminu na prawo jazdy właśnie na Wyspach. Dlaczego?

Tymczasowe prawo jazdy

O prawo jazdy w UK może ubiegać się każda osoba, która ukończyła 17-ty rok życia. Egzamin w Anglii składa się z części teoretycznej (test oraz test na percepcję) i części praktycznej. Aby rozpocząć całą procedurę egzaminacyjną, należy wysłać odpowiedni formularz D1 do właściwego ośrodka szkoleniowego. Takie formularze dostępne są w Anglii nawet na poczcie. Po około miesiącu czekania petent otrzymuje drogą pocztową tymczasowe prawo jazdy. Osoba z takim dokumentem tymczasowym może prowadzić samochód, jednak tylko wtedy, gdy towarzyszy mu osoba posiadająca prawo jazdy przynajmniej od 3 lat i mająca ukończone 21 lat.

W teorii i praktyce

Od momentu otrzymania dokumentu tymczasowego w każdej chwili, w przeciągu dwóch lat, można przystąpić do egzaminu teoretycznego. Egzamin ten składa się z testu wielokrotnego wyboru, gdzie należy prawidłowo rozwiązać 30 pytań z całej dostępnej puli, a także testu na percepcję, który polega na sprawdzeniu u kierowcy zdolności obserwacji, szybkiego reagowania, oceny odległości czy też przewidywania sytuacji na drodze.

Egzamin praktyczny polega m.in. na przejechaniu wyznaczonej trasy, której przyszły kierowca oczywiście wcześniej nie zna. Test praktyczny można oblać, jeżeli instruktor zaobserwuje poważne wykroczenia podczas jazdy, np. jazdę powodującą niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu lub gdy egzaminujący odnotuje co najmniej 15 drobnych pomyłek.

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy w UK kosztuje od 20 do 30 GBP. Z kolei egzamin praktyczny to już koszt w granicach 57 – 67 funtów. Po pozytywnym przebrnięciu przez wszystkie etapy egzaminacyjne, przyszły kierowca otrzymuje dokument uprawniający do kierowania samochodem osobowym drogą pocztową.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą: http://www.emano.co.uk/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *