Metody budowy hal stalowych

Metody budowy hal stalowych

Na rynku budowlanym istnieje wiele firm produkujących różnorodne konstrukcje stalowe. Duża popularność tego typu hal wynika z kilku czynników, a głównymi z nich są szybkość montażu i niższe, niż w przypadku tradycyjnych konstrukcji, koszty budowy. W jaki sposób powstają te hale?

Tak samo jak w przypadku wykonywania tradycyjnych budynków, pierwsze czynności odbywają się na placu budowy, są to pomiary. Następnie wykonywane są wykopy, w których odlewa się fundamenty. Cała konstrukcja stalowa jest kilkukrotnie lżejsza od budynku murowanego, dlatego fundamenty mogą posiadać inną charakterystykę wytrzymałościową. W betonie umieszczane są również specjalne belki i różnego rodzaju mocowania, służące do późniejszego przytwierdzenia konstrukcji do podłoża.

Konstrukcje stalowe powstają poza miejscem budowy, w halach produkcyjnych. Tam wyspecjalizowane zespoły pracowników wyposażone w wysokiej klasy sprzęt spawalniczy, wytwarzają poszczególne elementy budynku. W tej technologii powstają różnorodne hale prefabrykowane. Cechą wspólną wszystkich typów konstrukcji jest stalowy szkielet. Poszczególne budynki będą różniły się oczywiście ostateczną charakterystyką, w zależności od przeznaczenia jakie mają spełniać – zupełnie inaczej wyglądać będą hale magazynowe, a inaczej budynki przemysłowe.

Kiedy wszystkie elementy konstrukcji zostaną ostatecznie wytworzone, zostają wykonane otwory montażowe, a następnie całość jest pokrywana warstwami zabezpieczającymi szkielet przed wpływem warunków atmosferycznych. Tak przygotowane części są następnie transportowane przy pomocy samochodów ciężarowych na plac budowy. Tam ekipy montażowe zajmują się składaniem elementów konstrukcji w całość. Montaż gotowego szkieletu, w zależności od rozmiarów hali oraz ilości pracowników zatrudnionych do tej operacji, trwa około 2-3 tygodni, podczas gdy budynki wykonywane w technologii murowanej powstają miesiącami, lub nawet latami. Skąd taka różnica? Dzieje się tak głównie dlatego, że przy wykonywaniu budynków standardowych należy zachowywać odpowiednie przerwy technologiczne, które pozwalają materiałom budowlanym na odpowiednie wyschnięcie i związanie elementów.

Ostatnim etapem budowy hali stalowej jest wykonanie poszycia, wstawianie okien, oraz pokrycie całości obiektu dachem. Dzięki temu, że wszystkie otwory montażowe są przygotowywane już w procesie produkcji, nie trzeba wycinać ich na miejscu. Ma to też drugą bardzo ważną zaletę – dzięki temu konstrukcja jest bardziej trwała.

Po dokonaniu wszystkich tych prac, na teren budowy wkraczają firmy wykończeniowe, które wykonują posadzki, instalacje i inne prace kosmetyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *