Wykończenie domu wymaga nie tylko prac prowadzonych w jego wnętrzu, ale też na zewnątrz, które mają na celu piękne zagospodarowanie podjazdu, ogrodu czy wytyczenia granicy posesji –  w tym przypadku pojawia się kwestia wyboru ogrodzenia, którego rodzajów jest naprawdę wiele.

W przypadku doboru ogrodzenia istotne znaczenie ma materiał, z którego jest wykonane, jak i charakter. Wśród materiałów najpopularniejsze są drewno i metal, z tym że w obrębie tych rodzajów można znaleźć ogrodzenia o różnorodnym charakterze. Podstawowy podział dotyczy wypełnienia i stąd można mówić o ogrodzeniu ażurowym lub szczelnym. Pierwszy rodzaj montowany jest w sytuacji, gdy chcemy podkreślić otoczenie domu, które najczęściej stanowi zadbany ogród. Drugi z kolei zapewnia maksimum prywatności i kameralności, całkowicie przysłaniając przestrzeń wokół domu. Ogrodzenie może mieć też różną wysokość, jednak im wyższe, tym bezpieczniejsze.

Ogrodzenia drewniane mogą być w całości wykonane z tego materiału lub łączone z innymi. W pierwszym przypadku zarówno słupki, jak i przęsła są wykonane z drewna, natomiast w drugim tylko przęsła, podczas gdy słupki mogą być betonowe, murowane lub metalowe. Przęsła to element, który można montować w różnoraki sposób, sprawiając, że ogrodzenie będzie proste lub bardziej ozdobne. Zazwyczaj są to listwy montowane pionowo, poziomo lub ukośnie, tworząc dekoracyjne wzory. Ogrodzenia drewniane mogą być bardzo szczelne, jak w przypadku pionowych paneli, które całkowicie przysłonią dom i posesję. Ogrodzenia drewniane są bardzo tradycyjne, jednak wymagają stałej konserwacji, gdyż jest to materiał, który ulega warunkom atmosferycznym.

Bardzo szeroki wybór jest wśród ogrodzeń metalowych, które różnią się jakością i ceną. Najprostsze stanowi siatka, rozwieszona na słupkach, jednak jest ona najmniej estetyczna i wymaga regularnej konserwacji. Więcej możliwości zapewniają ogrodzenia systemowe, składające się z gotowych elementów, które od razu można montować. Są one dostępne w różnych kształtach, co daje możliwość dopasowania do domu i otoczenia.

Jednak najbardziej efektowne są ogrodzenia metalowe kute, o oryginalnych wzorach. Wykonywane są w pracowniach kowalstwa artystycznego, gdzie każdy element jest wykuwany osobno, a dopiero w końcowym etapie wszystkie części łączy się w spójną całość. Pracowni takich jest w Polsce coraz więcej (jak ogrodzenia Białystok czy balustrady Białystok), a oprócz gotowych wzorów, można w nich zamówić ogrodzenie według własnych pomysłów, a także wiele innych elementów jak tablice informacyjne.

Ogrodzenia metalowe są bardzo trwałe, jednak podobnie jak drewniane również wymagają okresowej konserwacji, by nie ulegały korozji.

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *