Wraz z końcem roku 2012 zakończy się również możliwość skorzystania z państwowych dopłat „Rodzina na swoim”. Na jego miejsce wprowadzony zostanie program „Mieszkanie dla Młodych”, którego start planowany jest na połowę przyszłego roku. Jakie zmiany wprowadza?

dom, rodzina na swoim

Przede wszystkim program MdM ogranicza się wyłącznie do mieszkań, osoby chcące kupić bądź wybudować dom nie mogą liczyć na wsparcie finansowe od Państwa. Ponadto, program dotyczy jedynie rynku pierwotnego, co zdecydowanie korzystnie wpłynie na krajową gospodarkę. Deweloper Polnord już planuje rozszerzyć swoją działalność w segmencie projektów mieszkaniowych.

Kolejna różnica dotyczy formy udzielania wsparcia. W programie Rodzina na Swoim, kredytobiorcy otrzymywali do 50 proc. dopłaty do odsetek zaciągniętego zadłużenia, dzięki czemu budżet rodzinny nie odczuł kredytu zbyt drastycznie. W przypadku Mieszkania dla Młodych dopłata wypłacana będzie jednorazowo i wynosić będzie od 10 do 20 proc. ceny lokum, nowy program najbardziej opłacać się będzie rodzinom z dziećmi.

Jeśli chodzi o ogólne wytyczne, raczej nie ulegną one zmianie. Obydwa programy przygotowane są dla rodzin i singli do 35 roku życia, a maksymalna dostępna powierzchnia nieruchomości wynosić będzie 75 m2. Jednak MdM stawia jeden warunek, z dopłaty mogą skorzystać jedynie osoby, które nigdy wcześniej nie posiadały mieszkania na własność.

W najbliższym czasie możemy zaobserwować lekki przestój na rynku nieruchomości lecz sytuacja powinna odmienić się wraz z wejściem w życie programu Mieszkanie dla Młodych. Chcemy istotnie zwiększyć sprzedaż mieszkań w skali roku do poziomu 1,5-2 tysięcy lokali. – mówi, Piotr Wesołowski, Wiceprezes Zarządu Polnord S.A.

Avatar photo
About Author

Redaktor

tlumacz polsko czeski
Wcześniejszy post

Nastepny post

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *