Wystawy muzealne Wejherowa dostępne tylko nocą

Wystawy muzealne Wejherowa dostępne tylko nocą

Już od kilku lat na terenie całego kraju organizowana jest Noc Muzeów, inicjatywa kulturalna, w ramach której odwiedzający mogą zobaczyć najciekawsze eksponaty i wystawy, często udostępniane i przygotowywane specjalnie na tą właśnie okazję.

armour-1103436-mSpecjalne wystawy przygotowały również muzea Wejherowa, które chętnie odwiedzali zarówno mieszkańcy miasta, jak i turyści. Efektem współpracy władz miasta, Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku oraz Muzeum Stuthoff w Sztutowie była wystawa „Wejherowo w okresie niemieckiej okupacji 1939-1945”, na którą składały się dokumenty i fotografie z okresu II wojny światowej. Wystawę przygotowano w ratuszu, którego wnętrza również udostępniono odwiedzającym – zwłaszcza Salę Tradycji i Historii Wejherowa. Chętnie odwiedzanym miejscem była też Kalwaria Wejherowska, jako jeden z najważniejszych i najpiękniejszych zabytków miasta. Dla zwiedzających otwarty był również klasztor i jego podziemia.

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej przygotowało wystawy związane z kulturą średniowiecza, odtwarzając tradycje właściwe dla tego okresu historycznego. W programie znalazły się prezentacje związane z kulturą rycerską i sztuka średniowieczną, ale też bardziej oryginalne wystawy, jak „Czarownice pomorskie”. Ponieważ ta inicjatywa kulturalna organizowana jest w maju, nawiązano do tradycji nocy świętojańskiej, przybliżając zwyczaje praktykowane na Kaszubach w minionych wiekach. Obok wystaw poświęconych średniowieczu, przygotowano również bardziej współczesne, związane z pierwszą połową XX wieku. Wśród eksponatów wystawy „Lotnictwo na Ziemi Gdańskiej 1910-1945” znalazło się wiele ciekawych modeli budzących zainteresowanie odwiedzających. Specjalny pokaz filmów i kronik przedwojennych przygotowała dla odwiedzających Filharmonia Kaszubska.

Noc Muzeów jest niewątpliwą atrakcją dla zwiedzających, którzy mają okazję zobaczyć obok podstawowych eksponatów również te, które nie są na co dzień udostępniane.

Strona Prezydenta Miasta Wejherowo: KrzysztofHildebrandt.pl
Oficjalna strona miasta: Wejherowo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *