Narkotyk to związek oddziałujący na ośrodkowy układ nerwowy. Jego działanie może być psychoaktywne bądź halucynogenne, zmieniać percepcję otaczającej rzeczywistości albo wywoływać halucynacje. Zależnie od wielkości dawki powoduje uspokojenie, euforię, brak poczucia czasu, wyczulenie zmysłów, poczucie jedności ze światem, odurzenie lub sen narkotyczny.
Najczęściej narkotyki dzieli się na miękkie i twarde, choć kryterium podziału nie jest jasno ustalone. Za miękkie uznaje się te substancje, które uzależniają w mniejszym stopniu (marihuana, haszysz). Jako twarde określa się te, których używanie prowadzi do silnego uzależnienia (LSD, amfetamina, heroina, morfina, ekstaza).
– Nigdy nie możemy mieć pewności, jak nasz organizm zareaguje na przyjmowanie narkotyków. Często też zapominamy, jakiego spustoszenia dokonują one w organizmie człowieka. Uzależnienie przychodzi niepostrzeżenie przy stosowaniu każdej substancji wpływającej na psychikę – mówi ekspert portalu www.drugtest24.
Według światowej organizacji WHO narkotyki dzieli się w następujący sposób: opiaty, psychostymulatory, kokaina, marihuana i haszysz, halucynogeny, środki lotne, leki uspokajające i barbiturany, nikotyna, alkohol, sterydy. Natomiast ze względu na skutki działania można wyróżnić następujące grupy narkotyków: opiaty, środki psychostymulujące, pochodne konopi indyjskich, halucynogeny, leki nasenne i uspokajające, inhalanty.
Pomimo wielu istniejących podziałów, wszystkie rodzaje narkotyków prędzej czy później prowadzą do przyzwyczajenia, uzależnienia i tzw. głodu narkotycznego, a w konsekwencji do narkomanii.
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dotacje na Innowacje – Inwestujemy w Waszą przyszłość.