Elektryczność towarzyszy nam dziś niemalże na każdym kroku. Wykorzystywana jest do zasilania oświetlenia, wszelkich urządzeń RTV i AGD, ciężkiego sprzętu przemysłowego, a coraz częściej także do ogrzewania domów. By sieć elektryczna mogła działać, jak należy, konieczne są różnorakie zabezpieczenia – jednym z nich jest rozdzielnica elektryczna.

Jak działa rozdzielnica elektryczna?

Jak każdy wie, prąd elektryczny płynie przez przewody, co umożliwia zasilania wszelakich urządzeń elektrycznych. Jednakże, ciężko wyobrazić sobie układ, w którym wszystkie urządzenia cały czas połączone są ze sobą wzajemnie. W takiej sytuacji, w razie jakiekolwiek awarii czy konieczności zmodyfikowania czegoś, wszystkie urządzenia w budynku przestałyby działać.

By temu zapobiec stosuje się rozdzielnice elektryczne. Są to niewielkich rozmiarów skrzynki, wewnątrz których znajdziemy obwody wykorzystywane do zasilania konkretnych rzeczy – czy to domowego oświetlenia, warsztatu czy konkretnego pomieszczenia. Każdy z obwodów chroniony jest przez bezpiecznik – w razie awarii bezpiecznik odcina zasilanie, zmniejszając ryzyko uszkodzenia sprzętu. Co więcej, dzięki temu, w razie konieczności wyłączyć możemy tylko konkretne obwody – jeśli, na przykład, chcemy wymienić lampę w salonie, nie będzie konieczne odcinanie zasilania w całym budynku.

rozdzielnie elektryczne

Rodzaje rozdzielnic elektrycznych

Dawne, wyposażone w bezpieczniki topikowe rozdzielnice nie zachwycały swoim wyglądem, przez co często były w różny sposób zabudowywane. Dziś na rynku znaleźć możemy dwie główne grupy tych urządzeń – rozdzielnice elektryczne natynkowe, które odstają lekko od ściany i rozdzielnice elektryczne podtynkowe, które niemal kompletnie chowane są w ścianie. Oba typy urządzeń charakteryzują się nowoczesnym i estetycznym wyglądem, przez co nie ma już konieczności chowania ich za wszelką cenę.

 

Avatar photo
About Author

Redakcja

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *