Samochody elektryczne w ostatnich kilku latach są przedmiotem gorących dyskusji. Czy samochody elektryczne są gotowe do zajęcia wiodącej pozycji w światowym przemyśle motoryzacyjnym? Czy zalety samochodów elektrycznych są rzeczywiście bardziej znaczące w porównaniu do ich odpowiedników benzynowych i czy warto rezygnować z samochodów benzynowych na rzecz elektrycznych? Te oraz szereg innych pytań związanych z tego typu samochodami nurtują potencjalnych nabywców. W poniższym artykule odpowiemy na te pytania.

Czym jest samochód elektryczny?

Pojazd elektryczny to kategoria pojazdów, które są napędzane jednym lub kilkoma silnikami elektrycznymi. Silnik elektryczny może być zasilany przez akumulator, panel słoneczny lub ogniwa paliwowe. Najczęstszą konstrukcją jest pojazd elektryczny zasilany z akumulatora. Akumulator wymaga regularnego ładowania, które może być przeprowadzane z zewnętrznych źródeł zasilania, poprzez odzyskiwanie energii hamowania, jak również i za pomocą generatora na pokładzie samochodu elektrycznego (w tym przypadku pojazd jest zaliczany do pojazdów hybrydowych).

Czym jest samochód elektryczny?
Czym jest samochód elektryczny?

Zalety samochodów elektrycznych

Samochód elektryczny, chcemy tego czy nie, jest absolutną i nieuniknioną przyszłością przemysłu motoryzacyjnego. Wielu producentów na całym świecie intensywnie inwestują w rozwój samochodów elektrycznych, czemu sprzyja stały wzrost cen produktów naftowych, konieczność ograniczenia szkodliwych emisji spalin do atmosfery z samochodów, a także rozwój technologii do magazynowania energii elektrycznej.

Dużą zaletą samochodów elektrycznych jest ich minimalny wpływ na środowisko. Samochody elektryczne są zaliczane do pojazdów przyjaznych dla środowiska i często są określane jako samochody ekologiczne.

Polski samochód elektryczny

Przedstawiciel firmy ElectroMobility Poland podczas konferencji „Elektromobilność – szansa rozwoju polskich samorządów” zapowiedział uruchomienie produkcji polskich samochodów elektrycznych w 2023 roku, a już w 2020 roku zobaczymy prototyp auta elektrycznego. Będzie to pojazd segmentu C, który będzie dostępny w 5 różnych wariantach.

Zalety samochodów elektrycznych
Zalety samochodów elektrycznych

Samochód elektryczny Tesla

Liderem na rynku samochodów elektrycznych jest firma Tesla Motors ze swoim modelem Tesla S. Samochód Tesla Model 3 został jednym z trzech najczęściej sprzedawanych modeli samochodowych wśród europejskich nabywców samochodów w grudniu 2019 roku.

Tesla Model 3 to najbardziej przystępny cenowo samochód elektryczny amerykańskiej firmy Tesla. Samochód ten został zbudowany w oparciu o nową platformę, która zasadniczo różni się od modeli S i X. Ten pojazd został opracowany tak, aby stać się pierwszym masowym pojazdem elektrycznym firmy Tesla Inc.

Samochody Tesla w Polsce już są dostępne. Oficjalna sprzedaż ruszyła w sierpniu 2019, a pierwsze samochody już dotarły do swoich właścicieli.

Samochód elektryczny Tesla
Samochód elektryczny Tesla
Avatar photo
About Author

Redakcja

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *