E-learning – przegląd platform do online nauki

W dzisiejszych czasach coraz większą popularność zyskuje e-learning.  E-learning to pojęcie określające sposób nauczania na odległość z wykorzystaniem Internetu i różnego rodzaju urządzeń, w tym komputerów i tabletów. Coraz więcej uniwersytetów, firm, szkół wdraża platformy e-learningowe w celu zwiększenia komfortu nauczania.

Obecnie rynek online edukacji szybko się rozwija: pojawia się coraz więcej nowych platform e-learningowych, oferujących unikalne i ciekawe rozwiązania dla nauki online. Nie ma jednej platformy, która byłaby idealnym rozwiązaniem. W artykule opisano najpopularniejsze rozwiązania w zakresie organizacji nauki online oraz sprzedaży produktów informacyjnych.

Podstawowe kryteria wyboru platformy e-learningowej:

  • Funkcjonalność. Internetowa platforma edukacyjna musi zapewniać wygodne środowisko do nauki czy prowadzenia szkoleń.
  • Stabilność. Każda platforma e-learningowa musi być niezawodna i pracować stabilnie niezależnie od trybu pracy czy stopnia obciążenia.
  • Wygoda użytkowania. Jest to jeden z najważniejszych parametrów, który wpływa na jakość procesu edukacyjnego. Interfejs platformy szkoleniowej powinien być intuicyjny i łatwy do obsługi.
  • Skalowalność. Każdy system musi być elastyczny i pozwalać na modyfikację i wdrażanie nowych funkcjonalności w razie potrzeby.
  • Systemy powinny zapewniać możliwość wykorzystania nie tylko plików tekstowych i graficznych, ale także wideo, audio, grafiki 3D itp.
  • Wsparcie techniczne.
Podstawowe kryteria wyboru platformy e-learningowej
Podstawowe kryteria wyboru platformy e-learningowej

Podlaska Platforma Edukacyjna

PPE to platforma edukacyjna opracowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Jest to platforma do nauczania i uczenia się stworzona z myślą o rozwoju edukacji na terenie Podlasia. Podlaska Platforma Edukacyjna jest nowoczesnym narzędziem wspierającym proces edukacyjnych w szkołach. Pozwala ona na tworzenie i udostępnianie kursów, materiałów i szkoleń. Platforma ta zapewnia dobrą komunikację między nauczycielami, uczniami i ich rodzicami. Każda szkoła może skorzystać z usług danej platformy – wystarczy zgłosić chęć za pośrednictwem samorządu.

Platforma e-learningowa Udemy

Udemy to internetowa platforma e-learningowa o międzynarodowym zasięgu. Zapisując się na kurs poprzez Udemy otrzymujesz mnóstwo materiałów i wsparcie wykładowcy. Przed rozpoczęciem szkolenia e-learningowego otrzymujesz wszystkie niezbędne informacje na temat kursu, a po ukończeniu kursu – certyfikat potwierdzający zdobyte kompetencje. To, co wyróżnia platformę Udemy od innych to darmowe kursy. Na tej platformie edukacyjnej znajdziesz mnóstwo darmowych szkoleń, a po ukończeniu bezpłatnych kursów również otrzymasz certyfikat.

Platforma do nauczania przez Internet EDx

EDx to jeszcze jedna popularna platforma e-learningowa opracowana przez MIT i Harvard, która zyskała popularność w wielu krajach. Znaleźć tu można kursy prowadzone przez najbardziej renomowane uczelnie świata. EDx, jak i Udemy, oferuje darmowe kury online, jednak w tym przypadku certyfikat będzie dodatkowo płatny. Platforma ta ma intuicyjny interfejs i ogromną bazę wiedzy, składającą się z kilku tysięcy kursów.

Zalety e-learningu

  • Elastyczność nauki – czas trwania lekcji jest wybierany przez studenta. Cały proces dydaktyczny może być dostosowany do własnych potrzeb i możliwości.
  • Wysokiej jakości materiały szkoleniowe. Zazwyczaj kursy są tworzone przez cały zespół specjalistów, co sprawia, że e-learning często wygrywa jakościowo u tradycyjnych form edukacji.
  • Możliwość nauki i prowadzenia szkoleń z każdego miejsca na Ziemi.
  • Zastosowanie różnych form przekazu informacji, m.in. prezentacje, testy, wideo itd.
  • Platformy edukacyjne udostępniają różnego rodzaju statystyki, co ułatwia śledzenie postępu każdego studenta.

Wady e-learningu

  • E-learning nie sprzyja rozwoju umiejętności komunikacyjnych.
  • Konieczność znajomości aspektów technicznych.
Zalety i wady e-learningu
Zalety i wady e-learningu
Avatar photo
About Author

Redakcja

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *