Transformator sieciowy

Działanie transformatora sieciowego jest proste, bowiem opiera się na zjawisku fizycznym zwanym indukcją elektromagnetyczną. Odkrył je Michael Faraday w 1831 udowadniając, że w przewodniku pod wpływem zmiennego pola magnetycznego lub ruchu przewodnika w polu magnetycznym powstaje siła elektromotoryczna.

Wszystkie transformatory sieciowe składają się z obwodu pierwotnego i wtórnego. Pierwszy z nich jest podłączony do zewnętrznego źródła prądu, zaś obwód wtórny ma wyjście na urządzenie, które będzie bezpośrednio zasilane prądem wychodzącym z transformatora sieciowego. Rdzeń jest zbudowanych z blach i miedzianych uzwojeń nawiniętych na korpusie dopasowanym do rdzenia. Jeśli zostanie on podpięty do źródła prądu zmiennego, to w obwodzie pierwotnym popłynie prąd magnesujący rdzeń, który będzie indukował zmienną siłę elektromotoryczną także w obwodzie wtórnym.

Prąd zmienny płynący w jednej z cewek transformatora indukuje siłę elektromotoryczną w drugiej cewce i w ten sposób powstaje prąd indukcyjny. Zadaniem transformatora jest przekształcenie prądu na wejściu o napięciu zwykle 230V w prąd o napięciu właściwym dla potrzeb urządzenia, które będzie do niego podłączane. To dzięki regulacji liczby zwojów w cewkach można zmieniać napięcia, co ma duże znaczenie przy przesyłaniu energii. Dla uzyskania jak najmniejszych strat na liniach przesyłowych prądu zmienia się niskie napięcia na wyższe, aby potem przed odbiorem znowu je obniżyć. Tak działają także przekładniki.

Transformatory sieciowe są urządzeniami zdecydowanie najczęściej spotykanymi w naszych domach, ponieważ znajdziemy je w urządzeniach elektrycznych oraz w sprzętach przenośnych. Jako, że transformatory te nie pozwalają na redukcję mocy pobieranej przy pracy jałowej to alternatywnie stosowane są zasilacze impulsowe, które mają mniejsze gabaryty i wysoką sprawność, tak potrzebną przy dużych wahaniach chwilowo pobieranej mocy, np. w systemach telekomunikacyjnych.

Rynek transformatorów sieciowych jest konkurencyjny, dlatego producenci przykładają wiele uwagi do wysokiej jakości transformatorów, odpornych na przeciążenia, przepięcia i zwarcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *