W dzisiejszych czasach niemal wszystkie pojazdy są wyposażone w klimatyzację. Wiele osób decydując się na zakup samochodu używanego zwraca uwagę na to, czy auto jest wyposażone w klimatyzację. Zbawienne moce klimatyzacji doceniamy najczęściej w upalne dni, jednak specjaliści zalecają korzystać z niej przez okrągły rok.

Wyróżniamy dwa rodzaje klimatyzacji – klimatyzację manualną i automatyczną. Obie mają jedną wspólną cechę – służą osuszaniu powietrza i regulowaniu temperatury panującej wewnątrz samochodu. Klimatyzacja automatyczna polega na dostosowaniu optymalnej temperatury wnętrza w porównaniu do warunków panujących na zewnątrz samochodu, zaś w przypadku klimatyzacji manualnej sami możemy dostosować temperaturę wnętrza do własnych potrzeb. Klimatyzacja samochodowa powinna być włączona przez cały okres użytkowania samochodu, niezależnie od pory roku. Specjaliści twierdzą, że przerwa w działaniu klimatyzacji nie powinna być dłuższa niż tydzień. Przerwy w jej działaniu mogą doprowadzić do poważnych usterek układu chłodzenia.

Osuszone powietrze dostające się z klimatyzacji do środka pojazdu znakomicie sprawdza się podczas wilgotnych dni oraz opadów deszczu, ochraniając szyby samochodowe przed zaparowaniem. Nie da się ukryć, że znacznie zwiększa to komfort podróżowania. Główną zaletą korzystania z klimatyzacji jest możliwość regulacji temperatury wewnątrz pojazdu. Z tej funkcji najczęściej korzystamy podczas upalnych dni. Niejednokrotnie temperatura wewnątrz pojazdu pozostawionego w szczerym słońcu na parkingu może sięgać nawet 50 stopni Celsjusza. Nowoczesne klimatyzacje pozwolą w kilka minut zmniejszyć panujące wewnątrz samochodu warunki do optymalnych. Należy jednak pamiętać, aby w przypadku wysokich temperatur wewnątrz naszego pojazdu uprzednio przewietrzyć wnętrze samochodu. Dla własnego zdrowia temperatura panująca wewnątrz pojazdu nie powinna różnić się więcej niż 7-9 stopni Celsjusza od temperatur panujących na zewnątrz. Na pewno wielu z nas przy temperaturze 32 stopni na zewnątrz marzy o 15 w środku pojazdu, jednak takie rozwiązanie może być fatalne w skutkach i prowadzić do chorób.

Klimatyzacja powinna być serwisowana przynajmniej raz w roku. Pozwoli nam to utrzymać sprawną i zdrową klimatyzację. Koszta serwisowania klimatyzacji to około 200 złotych w skali roku. Jeżeli przerażają nas takie koszta, warto przejrzeć ogłoszenia motoryzacyjne w celu znalezienia alternatywnej oferty. Należy pamiętać, że zdrowa i sprawna klimatyzacja może w znaczny sposób zwiększyć komfort jazdy, przez co wydatek z rzędu około 200 złotych w skali roku nie powinien być dla nas barierą nie do przeskoczenia.

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *