Moto

Jak zmienić żarówki w samochodzie

Jak zmienić żarówki w samochodzie

Wymiana żarówki w przednich reflektorach samochodu jest inna w zależności od modelu auta i jego rocznika. W niektórych bardzo starych modelach, wymiana żarówki wiązała się z demontażem obudowy filtra powietrza i wyjęciem akumulatora. Na co trzeba uważać w trakcie wymiany żarówek – zapraszam do artykułu.

Krok I

wymiana światełKażda żarówka ma osłonę przeciwkurczową.  By dokonać zmiany spalonej żarówki należy taką osłonę zdemontować. Po zdjęciu osłony przeciwkurczowej należy, w delikatny sposób, odłączyć przewody zasilające. Dopiero później można przejść do wyciągania pozostałych części. Wyciągnięcie obydwu elementów jednocześnie grozi uszkodzeniem, dlatego warto poświęcić więcej czasu i wyciągać poszczególne elementy pojedynczo.

Pamiętaj! Wymieniając żarówki halogenowe nie wolno dotykać jej szklanego poszycia. Zabrudzenia w połączeniu z wysoką temperaturą powodują matowienie szkła oraz krótsza żywotność żarówki.

Krok II

Przy wyciąganiu żarówki warto zwrócić uwagę na to, w jakiej pozycji znajduje się prze wyciągnięciem. Żarówki halogenowe posiadają zazwyczaj specjalne ząbki, które umożliwiają ułożenie żarówki tylko w jednej pozycji. Żarówki takie dodatkowo są blokowane. Warto zwrócić uwagę i bez problemu zamontować nową żarówkę.

W niektórych modelach samochodu można spotkać się z zatrzaskami. W takim wypadku starą żarówkę należy tylko pociągnąć, a nową włożyć na miejscu starej i delikatnie ją przycisnąć.

Pamiętaj! Lampa musi być zablokowana prosto. Nie można dopuścić do sytuacji, kiedy lampa zablokowana jest pod kątem – ogranicza to jej sprawność. Poprzez źle ustawiony strumień światła reflektor może oślepiać innych kierowców.

Krok III

Wymiana tylnych świateł rozpoczyna się od demontażu tapicerki w bagażniku w okolicach wysokości świateł. Należy wypiąć wtyczkę łącznie z przewodami zasilającymi a dopiero później odblokowujemy zatrzaski lub wykręcamy specjalnym pokrętłem, dzięki któremu możliwy będzie demontaż całej lampy.

Wymiana żarówki w reflektorach nie jest bardzo trudna. Wymaga jednak cierpliwości i precyzji. Warto przed wymiana żarówek zorientować się, jakie będą odpowiednie do posiadanego modelu auta.

Artykuł powstał przy współpracy z: http://www.motocentrum.pl/akcesoria/akcesoria,zarowki,66-102

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *