Akumulator jest to urządzenie, będące czymś w rodzaju ogniwa wtórnego. Źródło zasilania, które po wyczerpaniu można ponownie naładować, za pomocą prądu elektrycznego o natężeniu odpowiednim dla danego urządzenia. Akumulatory litowo-polimerowe to najczęściej wybierane przez robotyków źródło zasilania. Dlaczego są one tak popularne i cenione?
Akumulatory litowo-polimerowe – charakterystyka
Akumulatory litowo-polimerowe są pewnego rodzaju odmianą akumulatorów litowo-jonowych, jedyną różnicą między nimi jest rodzaj elektrolitu, który w wersji litowo-jonowej ma postać płynną, natomiast w wersji litowo-polimerowej stałą, lub żelową. W akumulatorach litowo-polimerowych znajduje się ogniwo w całości zbudowane z przewodzących polimerów, a także metalicznego litu, które pokrywa szczelna, laminowana powłoka. Na froncie tego typu akumulatora znajdują się dwa wyprowadzenia — anoda (+) powstała ze związków grafitu oraz katoda (-), powstała ze związków litu. Stała lub żelowa postać elektrolitu, bez względu na sytuację, zawsze zachowuje swoją pierwotną formę, co przekłada się na bezpieczeństwo tego rodzaju akumulatorów.
Zalety akumulatorów litowo-polimerowych
Niewątpliwie największą zaletą akumulatorów litowo-polimerowych jest wspominane wcześniej bezpieczeństwo, wysoka trwałość, a także brak tak zwanego efektu pamięci, co w robotyce jest szczególnie istotne. Czym jest efekt pamięci? Efekt pamięci pojawia się w dwóch sytuacjach, w efekcie niedoładowania akumulatora do końca lub wskutek rozpoczęcia ładowania akumulatora nierozładowanego do końca. Kiedy dochodzi do takich sytuacji, bateria zaczyna przystosowywać się do takich właśnie wartości, a w efekcie spada wydajność jej pracy. Na szczęście, akumulatory litowo-polimerowe są całkowicie odporne na ten efekt. Ten rodzaj akumulatorów możemy doładowywać w każdej chwili, kiedy tego potrzebujemy bez szkodliwego wpływu na ich żywotność. Porównując akumulator litowo-jonowy vs litowo-polimerowy, zwróćmy szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Zastanawiając się jaki akumulator wybrać, litowo-jonowy, czy litowo-polimerowy weźmy pod uwagę formę elektrolitu. Jego płynna forma, taka, jaką znajdziemy w litowo-jonowym jest bowiem większym zagrożeniem w przypadku mechanicznego uszkodzenia akumulatora, niż w przypadku formy stałej lub żelowej, jaką znajdziemy w akumulatorze litowo-polimerowym.
Więcej informacji na temat akumulatorów litowo-polimerowych na stronie https://www.micros.com.pl/baterie-akumulatory-ladowarki/akumulatory-litowo-polimerowe/