Akumulator jest to urządzenie, będące czymś w rodzaju ogniwa wtórnego. Źródło zasilania, które po wyczerpaniu można ponownie naładować, za pomocą prądu elektrycznego o natężeniu odpowiednim dla danego urządzenia. Akumulatory litowo-polimerowe to najczęściej wybierane przez robotyków źródło zasilania. Dlaczego są one tak popularne i cenione?

Akumulatory litowo-polimerowe – charakterystyka

Akumulatory litowo-polimerowe są pewnego rodzaju odmianą akumulatorów litowo-jonowych, jedyną różnicą między nimi jest rodzaj elektrolitu, który w wersji litowo-jonowej ma postać płynną, natomiast w wersji litowo-polimerowej stałą, lub żelową. W akumulatorach litowo-polimerowych znajduje się ogniwo w całości zbudowane z przewodzących polimerów, a także metalicznego litu, które pokrywa szczelna, laminowana powłoka. Na froncie tego typu akumulatora znajdują się dwa wyprowadzenia — anoda (+) powstała ze związków grafitu oraz katoda (-), powstała ze związków litu. Stała lub żelowa postać elektrolitu, bez względu na sytuację, zawsze zachowuje swoją pierwotną formę, co przekłada się na bezpieczeństwo tego rodzaju akumulatorów.

akumulatory litowo polimerowe

Zalety akumulatorów litowo-polimerowych

Niewątpliwie największą zaletą akumulatorów litowo-polimerowych jest wspominane wcześniej bezpieczeństwo, wysoka trwałość, a także brak tak zwanego efektu pamięci, co w robotyce jest szczególnie istotne. Czym jest efekt pamięci? Efekt pamięci pojawia się w dwóch sytuacjach, w efekcie niedoładowania akumulatora do końca lub wskutek rozpoczęcia ładowania akumulatora nierozładowanego do końca. Kiedy dochodzi do takich sytuacji, bateria zaczyna przystosowywać się do takich właśnie wartości, a w efekcie spada wydajność jej pracy. Na szczęście, akumulatory litowo-polimerowe są całkowicie odporne na ten efekt. Ten rodzaj akumulatorów możemy doładowywać w każdej chwili, kiedy tego potrzebujemy bez szkodliwego wpływu na ich żywotność. Porównując akumulator litowo-jonowy vs litowo-polimerowy, zwróćmy szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Zastanawiając się jaki akumulator wybrać, litowo-jonowy, czy litowo-polimerowy weźmy pod uwagę formę elektrolitu. Jego płynna forma, taka, jaką znajdziemy w litowo-jonowym jest bowiem większym zagrożeniem w przypadku mechanicznego uszkodzenia akumulatora, niż w przypadku formy stałej lub żelowej, jaką znajdziemy w akumulatorze litowo-polimerowym.

Więcej informacji na temat akumulatorów litowo-polimerowych na stronie https://www.micros.com.pl/baterie-akumulatory-ladowarki/akumulatory-litowo-polimerowe/

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *