Historia wyświetlaczy

Historia wyświetlaczy

Jeszcze nie tak dawno, w naszych domach gościły wielkiej wielkości ekrany kineskopowe. Chodzi zarówno o telewizor jak i monitor przy komputerze. Postęp technologiczny jest tak szybki, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć co będzie za kilka, a co dopiero kilkanaście lat. Jedynie możemy podsumować to co było i jest, aby mieć porównanie zmian jakie nastąpiły.

Ekran CRT

CRT (ang. Cathode-Ray Tube) to oznaczenie dla modeli monitorów, który ekran oparty jest na kineskopie. Do wyświetlania obrazu używa się wiązki elektronów wystrzeliwanej z działa elektronowego. W starszych modelach tego typu ekranów, aby zmniejszyć promieniowanie, nakładano specjalną folię ochronną. Niestety, nawet w nowszych modelach tego typu, ekrany CRT były szkodliwe dla oczu, poprzez promieniowanie elektromagnetyczne.

Ekran LCD

LCD (ang. Liquid Crystal Display) – w tej technologii zasada działania polega na polaryzacji światła. W przeciwieństwie do ekranów CRT, tutaj za jasność odpowiada podświetlenie tła. W strukturach bardziej zaawansowanych to diody LED są za to odpowiedzialne. Wyświetlacze LED charakteryzują się mniejszym zużyciem prądu od tradycyjnych LCD i przede wszystkim są bardziej płaskie, dzięki czemu zajmują mniej miejsca. Również druk wielkoformatowy, jaki oferują agencje reklamowe, realizowany jest tą metodą co daje najwyższą jakość obrazu.

Ekran dotykowy

Monitory dotykowe (ang. Touchscreen) jak sama nazwa wskazuje, obsługiwane są poprzez dotyk. Nacisk na folie zewnętrzną ekranu powoduje zetknięcie się elektrod co jest rejestrowane w dekoderze. Takie ekrany znalazły już zastosowanie we wszystkich najnowszych technologiach i możemy zauważyć ich znaczący wzrost i popularność.

Oferowanych typów wyświetlaczy jest obecnie znacznie więcej. Kilka zaprezentowanych powyżej nie odzwierciedla całego asortymentu jaki jest oferowany na dzisiejszym rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *