Rynek IT w Polsce o dziwo ma się dobrze, a ma być jeszcze lepiej. Po złej koniunkturze i kryzysie branży w 2009 roku wygląda na to, że rynek IT zwyżkuje, buduje silną pozycję oraz tworzy coraz to nowe miejsca pracy, co w obecnych czasach jest na wagę złota.

1159614_binary_code_2Po recesji i wraz z nadejściem 2010 roku rynek IT zaczął odbijać się od dna i zyskiwać na wartości, co pod koniec roku dawało przyrost o 5,8%. Kolejne lata były równie udane. Specjaliści prognozują, że do 2015 roku wartość rynku IT będzie miała tendencję wzrostową.

Niewątpliwy udział w sukcesie branży miał sektor oprogramowania. Dużą popularnością cieszy się gotowy software i systemy IT wśród firm z sektora biznesowego, administracji publicznej, banków, towarzystw ubezpieczeniowych oraz firm leasingowych. Tak duży popyt na produkty IT powoduje, że firmy wciąż borykają się z deficytem kadrowym, a mówiąc ściślej z brakiem na rynku wykwalifikowanych specjalistów w tej dziedzinie. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego prognozuje, że do roku 2025 programiści będą najbardziej poszukiwaną grupą zawodową na rynku. Nic więc dziwnego, że specjaliści IT, w tym programiści, są najlepiej opłacanymi na rynku fachowcami, jednak w zależności od specjalizacji.

W całym kraju od dobrych kilku lat powstają specjalne stowarzyszenia (klastry), skupiające firmy z branży IT celem wzajemnej współpracy i budowania oraz rozwoju branży informatycznej w danym regionie Polski, np. powstała w Rzeszowie Informatyka Podkarpacka. Wszystkie tego typu przedsięwzięcia należą do jednego ogólnopolskiego stowarzyszenia Klastry Polskie, które dąży do intensyfikacji i rozkwitu całego sektora IT.

Województwo podkarpackie to również dobry przykład aktywnej polityki aktywizującej bezrobotnych oraz przede wszystkim młodych osób poszukujących swojej pierwszej posady. Szczególnie poszukiwani są właśnie specjaliści IT, a przede wszystkim programiści. To Rzeszów stał się miejscem, gdzie odbyły się niedawno targi Kariera Programisty, skierowane głównie dla tej grupy zawodowej. Wszyscy zainteresowani mogli skorzystać z bogatej oferty przygotowanej przez organizatorów. Pojawili się wiodący przedstawiciele branży IT, z którymi chętni mogli bezpośrednio porozmawiać, wymienić spostrzeżenia oraz zadać pytania. Oczywiście targi to nie tylko spotkania towarzyskie, ale także biznesowe. Przygotowano szeroki wachlarz ofert pracy dla jej poszukujących. W Rzeszowie praca dla programisty jest wciąż na topie, zarówno od strony ofert pracodawców, jak i poszukujących tego rodzaju pracy.

To, co miało największy wpływ na wyrwanie się branży IT z kryzysu roku 2009, to przede wszystkim względna poprawa sytuacji gospodarczej Polski, większa skłonności inwestycyjna firm, wykorzystanie funduszy UE przez polskie przedsiębiorstwa, rozwój nowych technologii oraz wzrost świadomości potrzeb w zakresie IT. Te czynniki sprawiły, że obecna branża informatyczna ma się naprawdę dobrze i z każdym rokiem rośnie w siłę, zyskując przy tym na wartości.

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *