Okablowanie strukturalne obecnie jest jedną z najistotniejszych instalacji w nowoczesnych budynkach, ponieważ pozwala zaprojektować rozmieszczenie gniazdek transmisji danych, głosu i obrazu. Jak to wygląda w praktyce?

okablowanie strukturalne

Według definicji okablowanie strukturalne to uniwersalny system okablowania telekomunikacyjnego przystosowany do szerokiej gamy sieci komputerowych, złączy telefonicznych oraz innych urządzeń pracujących w sieci. Jest to zatem uniwersalny system umożliwiający łatwy dostęp do zmieniających się potrzeb użytkowania i funkcji pomieszczenia. Dzięki okablowaniu do jednego gniazdka możemy podłączyć zarówno telefon analogowy, sieć komputerową, jak i telefon systemowy.

Budowa systemu okablowania strukturalnego

Do sprawnego funkcjonowania systemu okablowania strukturalnego wymagane są następujące elementy: skrętki 4-parowe, kable koncentryczne oraz instalacje światłowodowe. Szczegółowo przedstawić można to w następujący sposób:

  • Okablowanie pionowe – to światłowody lub miedziane kable przeznaczone do łączenia z siecią. Najczęściej sosowane są w pionach kablowych budynków.
  • Okablowanie poziome – punkt łączenia gniazda abonenckiego (urządzenia odbiorcze) z punktem rozdzielczym (punkt centralny).
  • Połączenie systemowe – połączenie okablowania strukturalnego z systemami komputerowymi.
  • Połączenia między budynkowe – to łączenia segmentów sieci w oddzielnych budynkach, bywa nazywane również okablowaniem kampusowym.

Okablowanie strukturalne znajduje zastosowanie w różnych typach infrastruktury telekomunikacyjnej np. sieci komputerowe, sieci telekomunikacyjne, telewizja przemysłowa, instalacje alarmowe, inteligentne sterowanie urządzeniami i inteligentne budynki.

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *