Murowane budynki muszą przejść przez szereg modyfikacji, aby spełnić wymogi budownictwa energooszczędnego. Dlatego zaczynając budowę domu warto już od samego początku zaplanować wszystko tak, aby zaoszczędzić jak najwięcej.

Coraz więcej osób decyduje się na budowę oszczędnych domów. Niezbędnym elementem w jaki powinien być wyposażony taki budynek jest rekuperator służący do ciągłej wymiany powietrza w pomieszczeniu. Świetnie sprawdza się w okresie grzewczym wpływając na obniżenie kosztów za ogrzewanie. Nieco inaczej jest w przypadku gdy planowana jest budowa domu drewnianego. Domy drewniane z bali charakteryzują się doskonałą izolacją cieplną i nie wymagają dodatkowych akcesoriów.
Aby zapewnić odpowiednią izolację, wszystkie detale, począwszy od fundamentów, poprzez ściany i kończąc na dachu, powinny być odpowiednio docieplone zapewniając szczelność przegród.
Dzięki temu cały budynek będzie miał doskonałe parametry termiczne obniżając przy tym koszty eksploatacji takich domów nawet o 60%.

Równie ważnym elementem branym pod uwagę podczas budowy jest kształt i wielkość budynku. Bryła całego domu powinna być maksymalnie zwarta, bez uskoków, wykuszy, czy załamań. Zalecane jest także takie zaprojektowanie budynku, aby wszystkie pomieszczenia dzienne czyli kuchnia, pokoje i salony były zlokalizowane od strony południowej i miały jak największą liczbę okien. Takie rozstawienie przyczyni się do lepszego wykorzystania energii słonecznej i naturalnego ogrzania podczas ciepłych dni. Natomiast od strony północnej powinny znajdować się pomieszczenia gospodarcze oraz pomocnicze (łazienka czy spiżarnia).
Spośród wszystkich czynników branych pod uwagę podczas budowy takiego pomieszczenia wciąż najbardziej energooszczędnym i zarazem ekologicznym będą domy z drewna. Decydując się na takie rozwiązanie poniesiemy mniejsze koszty, a czas samej budowy będzie wiele krótszy do standardowych budynków.

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *