Kupując na rynku pierwotnym nowo wybudowane mieszkanie w ramach inwestycji dewelopera jeszcze przez podpisaniem aktu notarialnego trzeba dokładnie sprawdzić mieszkanie zanim dokona się jego oficjalnego odbioru.
Odbiór nieruchomości powinien nastąpić w terminie przewidzianym w umowie deweloperskiej, a każde opóźnienie w oddaniu mieszkania do użytku rodzi obowiązek zapłaty kary umownej przez inwestora, o ile została przewidziana w umowie. Jeśli chodzi o standard wykończenia mieszkania, jego wykończenie i system instalacji to powinien on odpowiadać założeniom przedstawionym w umowie deweloperskiej. Dlatego dobrze jest dokonywać odbioru mieszkania z osobą obeznaną (a nawet fachowo wykształconą) w dziedzinie budownictwa, aby sprawdziła np. katy proste w pomieszczeniach, symetrię płytek balkonowych, czy zamontowanie grzejników. Warto zwrócić wagę na ewentualne pęknięcia tynku na ścianach, rysy na szybach, sprawność działania mechanizmów w stolarce okiennej itp. Takie, na pierwszy rzut oka niewielkie uchybienia, powodują znaczne utrudnienia w codziennym użytkowaniu mieszkania albo prowadzą do konieczności przeprowadzenia remontu w najbliższej przyszłości. A przecież kupujemy nowe mieszkanie, na które wykładamy sporą sumę pieniędzy, więc mamy prawo oczekiwać idealnego stanu lokalu, pozbawionego uszkodzeń w montażu urządzeń, stanie instalacji i ostatecznym wykończeniu.
Jeśli stan lokalu w pełni odpowiada zapisom umowy spisuje się protokół odbioru, zaś w razie wykrycia jakichkolwiek wad przygotowuje się listę rozbieżności dla dewelopera ze wskazaniem terminu zakończenia prac naprawczych mieszkania. Warszawa, Lublin, Suwałki… wszędzie spotkać można jednak rzetelnych deweloperów, którzy zgodnie z terminem i założeniami umowy oddają mieszkanie do użytku. Wtedy ostatnim krokiem do przejęcia nieruchomości w swoje posiadanie jest podpisanie aktu notarialnego, który stanowi dowód odrębnej własności mieszkania w bloku.