Czym jest i jak działa taping?

Czym jest i jak działa taping?

Dolegliwości bólowe mięśni, ścięgien czy stawów stają się coraz powszechniejsze. Wpływ na to ma nasz tryb życia oraz nie zawsze prawidłowo prowadzona aktywność fizyczna. Istnieje wiele sposobów na łagodzenie tego rodzaju bólu, jednak w większości odbywa się to za pomocą leków lub maści, które mogą nieść z sobą przykre skutki uboczne. Dlatego tak chętnie stosuje się tzw. taping – metodę sprawdzoną, skuteczna i całkowicie bezinwazyjną.

Na czym polega taping?

Taping, a właściwie kinesiology taping („plastrowanie dynamiczne”), to metoda pozwalająca nam efektywnie walczyć z problemami dotykającymi nasze mięśnie i stawy. Taping barku, taping kolana czy taping pleców stosuje się w celu usunięcia bólu oraz jego przyczyny. Jego niezwykła skuteczność sprawiła, iż ze świata sportu zawodowego, gdzie metodę tę zaczęto stosować po raz pierwszy na szeroką skalę, trafił do gabinetów fizjoterapeutycznych na całym świecie.

Taping
Taping

Twórcą tapingu jest dr Kenzo Kase, który w latach 70. ubiegłego wieku, podczas badań nad rozwiązaniem pozwalającym mu wspierać efekty terapii, opracował wzór plastrów o strukturze i elastyczności niezwykle zbliżonej do ludzkiej skóry. Wynalazkiem doktora Kase bardzo szybko zainteresowała się medycyna sportowa, kładąca największy nacisk na szybką rekonwalescencję po urazach mechanicznych stawów, ścięgien i mięśni oraz na możliwość maksymalnego zapobiegania bólowi. Szybko okazało się, że taping nie tylko wspomaga leczenie, ale też chroni przed występowaniem kolejnych kontuzji. Obecnie, po tym, jak metoda ta upowszechniła się w szeroko stosowanej medycynie, taping stosuje się z powodzeniem w niemal każdej dysfunkcji układu ruchu. Dotyczy on już nie tylko osób aktywnych fizycznie, ale też posiadających określone ograniczenia ruchowe. Taping stosują zarówno kobiety w ciąży, jak i seniorzy.

Jak naklejać plastry?

Taping to metoda oparta na specjalnych plastrach o wszechstronnym działaniu terapeutycznym. Naklejanie plastrów pomaga leczyć problemy mięśniowe, powięziowe, więzadłowe, funkcjonalne czy limfatyczne. Aby jednak plastry prawidłowo spełniały swoje zadanie, muszą być produktami o odpowiedniej jakości, zgodnymi ze swym przeznaczeniem i wszelkimi normami jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *