Sklejka modelarska jest drewno-pochodną, wodoodporną płytą. Charakteryzuje się dużą stabilnością i wysoką wytrzymałością, a jednocześnie posiada dość niewielki ciężar właściwy. Przy budowie trójwarstwowej, najmniejsza grubość płyty to nawet 0,4 mm, co świadczy o niezwykłej precyzji jej wykonania.

formatk ze sklejki modelarskiej

Sklejka modelarska a sklejka lotnicza

Sklejka o zastosowaniu modelarskim wyróżnia się jasną, jednolitą kolorystycznie oraz wyjątkowo gładką powierzchnią. Jest bardzo łatwa w obróbce i wykończeniu, a jednocześnie stosunkowo mało podatna na odkształcenia. Do produkcji sklejki modelarskiej wykorzystuje się specjalną żywicę fenolową, która wykazuje duża odporność na zmienne temperatury oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Sklejka modelarska wyższej jakości nazywana jest sklejką lotniczą. Wyróżnia się większą wytrzymałością i precyzją wykonania. Niemal zawsze wytwarzana jest z brzozy i klejona odpowiednim klejem wodoodpornym.

Wykorzystanie sklejki modelarskiej

Obecnie sklejka w niewielkim zakresie wykorzystywana jest w lotnictwie. Znajduje zastosowanie jedynie przy remontach starych konstrukcji oraz produkcji drugorzędnych komponentów. Z zalet tego rodzaju płyt korzystają przede wszystkim modelarze, tworząc z nich wiele istotnych elementów konstrukcyjnych. Sklejka znajduje zastosowanie także w budownictwie, jako materiał do budowy sufitów, ścian działowych rusztowań czy systemów szalunkowych, a także na okładziny. Wykorzystuje się ją ponadto w produkcji opakowań, w szkutnictwie, przemyśle stoczniowym oraz branży galanterii drewnianej.

Sprawdź ofertę znanego sklepu Model Making.

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *