Czym łączyć rury miedziane, czyli wszystko o złączkach w tego typu instalacjach

Czym łączyć rury miedziane, czyli wszystko o złączkach w tego typu instalacjach

Współczesne, zazwyczaj niezwykle nowoczesne, instalacje pneumatyczne są wykonywane z różnego rodzaju materiałów. Najpowszechniejszymi elementami wchodzącymi w skład takich instalacji są przeważnie rury miedziane oraz wielowarstwowe, które wymagają zastosowania odpowiednich złączek.

Wszystko na temat miedzi

Miedź jest jednym z materiałów, które wykorzystuje się w instalacjach najdłużej. Jest to jeden z metali miękkich szczególnie narażonych na ścieranie w wyniku oddziaływania czynników mechanicznych zawartych m.in. w wodzie oraz w innego rodzaju mediach transportowanych w instalacji pneumatycznej. Ogólnie przyjmuje się, że prędkość przepływu wody w systemie nie powinna być większa niż 3m/s. Z drugiej strony, miedź to materiał o dużej odporności na korozję. Charakteryzuje się niezwykłą plastycznością, dużą łatwością obróbki mechanicznej, świetnym przewodnictwem zarówno cieplnym, jak i elektrycznym, a także z dużą łatwością poddaje się lutowaniu.

Rodzaje złączek do rur miedzianych

Do wykonywania połączeń rur miedzianych posiadających średnice zewnętrzne w przedziale od 8 do 159 mm wykorzystuje się przede wszystkim: łączniki do lutowania kapilarnego oraz łączniki zaciskowe, w których skład wchodzą – złączki skręcane do rur miedzianych, złączki zaprasowane oraz łączniki samozaciskowe. Dla rur o średnicach większych niż 108 mm najlepiej jest zastosować złączki z krótszymi kielichami do lutowania twardego.

Obecnie na rynku dostępne są różnego rodzaju łączniki przejściowe, dzięki którym możliwe jest łączenie rur miedzianych z przewodami wykonanymi z innych materiałów (np. stal, tworzywo sztuczne, itp.). Złączki skręcane do rur miedzianych wykonywane są przeważnie z miedzi, brązu oraz mosiądzu. Dzięki nim możliwe jest wielokrotne łączenie oraz rozłączanie poszczególnych elementów instalacji bez konieczności wykonywania uszczelnień. Na obecnym rynku można dostać złączki skręcane do rur miedzianych w kilku różnych rodzajach. Dostępne są łączniki typu półśrubunek Eurokonus, w których zagnieceniu ulega mosiężny, przecięty pierścień. Tego rodzaju łączniki to zazwyczaj elementy niklowane wyposażone w uszczelki typu o-ring, wykonane z materiału NBR/FKM. Dostępne są także łączniki skręcane typu Vestol, w których zagnieceniu poddana zostaje mosiężna tuleja znajdująca się na ich korpusie. Złączki Vestol są dostępne również w wersji ZBK, w których zagnieceniu ulega mosiężny przecięty pierścień.

Złączki dedykowane do instalacji miedzianych są najczęściej wykonywane z miedzi odtlenionej fosforem Cu-DHP oraz z mosiądzu odpornego na odcynkowanie. Jest to gatunek mosiądzu o symbolach CuZn40Pb2 oraz CuZn39Pb3, które są zgodne z normą PN-EN 12165.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *