Truskawki to smaczne, słodkie owoce, za którymi przepadają zarówno małe dzieci, jak i dorośli. Ich uprawa jest dla ogrodników czystą przyjemnością, ponieważ  rośliny te rosną szybko i wydają dużo owoców.
Sadzonki zielone najlepiej wsadzić już wczesną jesienią (w okolicach września) do żyznej gleby, bogatej w próchnicę. Rozmieszczamy je w odległości 25 x 50 cm, ponieważ jak przystało na bylinę, rośliny te znacznie rozrosną się wytwarzając po kilka rozłogów. Truskawki lubią nasłonecznione miejsca, ale nie mogą to być tereny ciągle zawilgocone i podmokłe. Zaleca się sadzenie truskawek tam, gdzie wcześniej pole porastało rzepakiem, gorczycą, bądź marchwią, unikając miejsc, gdzie rosły ziemniaki, ogórki, czy pomidory. Oczywiście gleba powinna być wolna od wszelkich chwastów i w takim stanie ma być utrzymywana przez cały okres uprawy.

Świeżo posadzone sadzonki trzeba regularnie podlewać- najlepiej wodą gruntową- aby wykształcił się system korzeniowy. Aby przyspieszyć owocowanie ogrodnicy stosują agrowłókniny, które zapewniają swobodny przepływ wody, powietrza i promieni słonecznych, chroniąc tym samym przed gwałtownymi opadami deszczu, czy gadem. W sklepach ogrodniczych znajduje się także agrowłóknina brązowa, zapobiegająca rozwojowi chwastów. Oczywiście można uprawniać truskawki stosując folie ogrodnicze, jednak wiąże się to z większym kosztem i częstszym podlewaniem. Okrywanie agrowłókniną ma na celu przeprowadzenie zabiegów chwastobójczych, bądź spulchniających ziemię, dlatego ostatecznie ściągamy ją dopiero przed pierwszym zbiorem.

Dojrzałymi, czerwonymi truskawkami możemy cieszyć się w czerwcu, już po pierwszym roku pielęgnacji swojej plantacji.

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *