Migomat to urządzenie, które dość często wybierane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów do wykonywania różnego rodzaju prac spawalniczych. Obecnie na rynku dostępna jest bowiem tak duża ilość różnego rodzaju półautomatów spawalniczych umożliwiających spawanie metodą MIG/MAG, dlatego planując zakup spawarki migomat, warto wiedzieć, na jakie parametry zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedni. Większość oferowanych migomatów to spawarki inwertorowe oznacza to, że zamiast klasycznego transformatora, są one wyposażone w wysokiej częstotliwości przetwornice, która odpowiada za odpowiedni prąd spawania. Ponadto, spawarka inwertorowa pozwala na płynne i dokładniejsze ustawianie prądu spawania, co wpływa na lepszą jakość spoiny.
Jaki migomat do domu?
Kupując spawarkę do zastosowań przemysłowych jej parametry techniczne, wydajność moc spawania itp. są bardzo istotne, jeśli nie najważniejsze, jednak wybierając migomat do domu, również warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych parametrów, które zagwarantują wygodną, bezpieczną i wydajną pracę. Do tych kluczowych parametrów zaliczamy:
- Zakres prądu spawania – czynnik ten odpowiada za możliwości migomatu, im większy zakres prądu, tym większe możliwości spawania materiałów o różnych grubościach.
- Cykl pracy urządzenia – informuje on o tym, jak długo możemy jednostajnie pracować migomatem, zanim konieczna będzie przerwa na ostygnięcie urządzenia.
- Zasilanie – najczęściej migomaty zasilane są ze zwykłej sieci 230 V lub ewentualnie z sieci 3-fazowej 3 × 400 V. Do użytku domowego w zupełności wystarczy miogomat zasilany sieci 230 V.
- Budowa migomatu – a dokładnie gabaryty spawarki. Do zastosować amatorskich lepiej wybierać urządzenia o mniejszych gabarytach, pozwalające na swobodną zmianę miejsca.
- Układ podający drut – istotną kwestią jest tutaj liczba rolek podających drut. Możemy trafić na migomaty z układami 2 lub 4 rolkowymi – te drugie gwarantują większą precyzję podawania drutu, bez jego poślizgu.
Spawarka migomat – funkcje dodatkowe
Migomat oprócz wspomnianych wyżej parametrów technicznych, wyznaczających jego zakres pracy, moc oraz wygodę może posiadać również funkcje i akcesoria dodatkowe. Dość wygodną i przydatną funkcją jest spawanie prądem pulsacyjnym, a także funkcja synergii, która pomaga dobrać optymalne parametry spawania do spawanego materiału.