Dla jakich obiektów opracowuje się instrukcję bezpieczeństwa pożarowego?

Dla jakich obiektów opracowuje się instrukcję bezpieczeństwa pożarowego?

W różnego rodzaju budynkach mieszkalnych oraz budynkach użyteczności publicznej, musi znajdować się dokument nazywany instrukcją bezpieczeństwa pożarowego. To bardzo ważny dokument, zawierający szereg niezwykle cennych informacji, które mają przełożenie zarówno na zwiększenie bezpieczeństwa osób, jak też sprawniejsze i szybsze przeprowadzenie akcji ratowniczych w przypadku pożaru.

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego sporządzona jest w formie między innymi planu budynku, w którym to planie naniesione są informacje o drogach pożarowych, a zatem określone jest, jak powinni ewakuować się ludzie w czasie pożaru. Zaznaczone są tam informacje o sprzęcie przeciwpożarowym, o miejscach ewakuacji, oraz bardzo wiele innych istotnych kwestii. Tego typu instrukcję, z dbałością o najmniejsze szczegóły, mogą przygotowywać jedynie osoby posiadające niezbędne kwalifikacje. Dla jakich obiektów opracowuje się taką instrukcję?

Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego

Dla jakich obiektów opracowuje się instrukcję bezpieczeństwa pożarowego?

Tak naprawdę chyba łatwiej byłoby odpowiedzieć na pytanie, dla jakich obiektów nie opracowuje się tego typu instrukcji. Z pewnością są to domy jednorodzinne, w których po prostu mieszkają zwykli ludzie. W praktycznie wszystkich innych sytuacjach musi być sporządzona instrukcja bezpieczeństwa. Opracowuje się ją dla budynków oraz obszarów użyteczności publicznej. Co zatem wchodzi w ich skład? Są to różnego rodzaju miejsca, do których ludzie przychodzą załatwiać różne sprawy, takie jak na przykład urzędy, domy kultury, centra i galerie handlowe, sklepy, oraz tego typu miejsca. Poza tym są to również placówki oświatowe, takie jak szkoły, przedszkola oraz żłobki, a także szkoły wyższe. Instrukcja bezpieczeństwa musi znajdować się również w różnego rodzaju miejscach służby i ochrony zdrowia, czyli w szpitalach oraz przychodniach. Poza tym przygotowuje się ją dla wszelkiego rodzaju obiektów, w których pracują ludzie. Są to zatem:

  • biura,
  • hale produkcyjne,
  • hale magazynowe,
  • warsztaty,
  • miejsca, w których prace wykonuje się na świeżym powietrzu,
  • gdzie składuje się jakieś materiały,

Dla tego typu obiektów musi być przygotowana instrukcja przeciwpożarowa, o co zawsze musi dbać zarządca budynków albo pracodawca. Jak zatem widać czarno na białym, tego typu instrukcje muszą być przygotowywane praktycznie wszędzie. Są niezwykle ważne w obiektach takich jak puby i dyskoteki, ogromne sale koncertowe, a także obiekty sportowe, w których organizowane są imprezy masowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *