Filtry kabinowe – zadbaj o regularny serwis

Filtry kabinowe - zadbaj o regularny serwis

Funkcją filtra kabinowego jest oczyszczanie powietrza dostającego się do kabiny kierowcy. Dzieje się tak za pomocą trzech lub – w przypadku filtrów z węglem aktywnym – czterech warstw osadzonych w obudowie z tworzywa sztucznego.

filtr-kabinowyPierwsza, wstępna warstwa zatrzymuje największe cząstki kurzu i brudu, włóknina środkowa – higroskopijna i naładowana elektrostatycznie – zatrzymuje mikrocząstki, pyłki i bakterie, kolejna warstwa stabilizuje filtr, zaś opcjonalna warstwa z węglem aktywnym separuje szkodliwe gazy (ozon, związki siarki i azotu ze spalin). Umieszczenie filtra przed wirnikiem dmuchawy chroni wentylator przed uszkodzeniem przez zasysane cząstki stałe. Filtry kabinowe (http://www.filterki24.pl/k/filtry-samochodowe/filtry-kabinowe/) powinny być wymieniane nie rzadziej niż raz na rok lub po przejechaniu 15 tysięcy kilometrów. Niestety, wielu użytkowników samochodów o tym zapomina.

Kiedy wymieniać filtr kabinowy?

Zanieczyszczenia, które dostają się do wnętrza samochodu mogą negatywnie oddziaływać na kierowcę i pasażerów. Ostatecznym sygnałem do wymiany filtra jest parowanie szyb, zauważalne zmniejszenie ilości powietrza tłoczonego przez dmuchawę albo nieprzyjemny zapach w kabinie, który pochodzi od rozwijających się w filtrze bakterii.
Kierowcy powinni zachować też czujność wiosną, ze względu na czas intensywnego pylenia roślin. Załzawione oczy lub napady kichania to dolegliwości, których negatywny wpływ na koncentrację podczas prowadzenia samochodu może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Wymieniając filtr na nowy unikniemy takich problemów. Coraz cieplejsza pogoda jest dobrym czasem na wymianę filtra. Dlaczego? temperatura na zewnątrz zachęca do włączenia klimatyzacji. Po zimie warstwy filtrujące są z pewnością zapełnione, co zdecydowanie zmniejsza przepływ powietrza. Może to powodować przeciążenie, a nawet przegrzanie silnika dmuchawy.

Dlaczego to takie ważne?

Filtry kabinowe pomagają nie tylko osobom cierpiącym na alergię, uczulenia czy astmę. Dzięki nim poprawia się samopoczucie kierowcy i pasażerów, a podróż staje się nie tylko bezpieczniejsza, ale i mniej uciążliwa. Stojąc w korkach jesteśmy przecież narażeni na wdychanie szkodliwych substancji, których stężenie w kabinie samochodowej jest nawet sześć razy większe niż na poboczu drogi. Świeże powietrze wewnątrz samochodu chroni przed zmęczeniem i bólem głowy. Jeżeli interesuje Cię tematyka filtrów zajrzyj na bloga o filtrach internetowych – Filterki24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *