Nieubłaganie nadciąga przez jednych znienawidzona, a przez innych uwielbiana zima. Bez względu na uczucia, jakimi darzymy tą porę roku, organizm człowieka przechodzi wtedy trudną próbę wytrzymałościową w walce z negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Przenikający do szpiku kości wiatr, mróz czy śnieg to tylko niektóre z elementów aury zimowej, które mogą człowieka doprowadzić do wychłodzenia, ciężkiej choroby, a nawet hipotermii.
Jak wiadomo, ponad 70% ciepła ucieka z organizmu poprze głowę i stopy. O ile z zabezpieczeniem głowy przed zimnem na ogół człowiek nie ma problemu, to przy odpowiednim chronieniu stóp pojawia się już pewien problem.
Według ekspertów z firmy Scholl, za zimowe przeziębienia u człowieka bardzo często odpowiedzialne są nieodpowiednio dobrane i źle zabezpieczające stopy buty. Bardzo często jest to powodem przemoczenia, a co za tym idzie przemarznięcia stóp. Minusowa temperatura powoduje także zaczerwienienia skóry oraz jej pękanie. Gdy już dojdzie do przemarznięcia stóp, nie należy w pierwszej kolejności wkładać ich do gorącej wody, lecz zacząć ogrzewać je stopniowo w pierwszej kolejności rozmasowując stopy rękoma.
Zima zmusza nas do noszenia ciężkich, często niewygodnych butów przez kilka miesięcy po wiele godzin dziennie. To sprawia, że skóra stóp wielokrotnie doznaje uszkodzeń i otarć. Źle dobrane obuwie niesie ze sobą najczęściej konsekwencje w postaci powstawania na palcach nóg odcisków. W takiej sytuacji najlepsze są plastry na odciski (np. , które doskonale zabezpieczą uszkodzone miejsce oraz pozwolą na szybkie zniwelowanie odcisku. Należy starać się nosić wygodne buty, które będą umożliwiały swobodne poruszanie palcami. Nie leczone odciski mogą sprawiać wiele problemów oraz bólu w wyniku ucisku uszkodzonej skóry na nerwy stopy. Leczenie polega na zabezpieczeniu odcisku specjalnym opatrunkiem, który tworzy rodzaj poduszki.
Doprowadzając do przemoczenia butów, a tym samym stóp w okresie jesienno-zimowym można doprowadzić do rozwoju bakterii na skórze, co w efekcie może skutkować powstaniem grzybicy lub innej uciążliwej infekcji. Również może mieć na to wpływ zbyt duża potliwość stóp. W takiej sytuacji należy używać kremu przeciwpotnego lub antyperspirantów do stóp. Także codzienna higiena ma tu duże znaczenie. Oprócz systematycznego mycia stóp należy także nosić odpowiednie skarpety z naturalnych materiałów, jak np. z bawełny, a także dopasowane obuwie, najlepiej ze skóry naturalnej, która umożliwia stopom oddychanie.