Po czym poznać uszkodzenie turbiny?

Po czym poznać uszkodzenie turbiny?

Problemy powiązane z uszkodzeniem turbiny dotyczą zarówno silników benzynowych jak i diesli. W jaki sposób można skutecznie zdiagnozować awarię turbiny?

turbinaSamochody posiadające turbosprężarki są nieustannie unowocześniane. Ogólnie występują dwa rodzaje turbosprężarek – standardowe oraz te ze zmienną geometrią łopatek. Ten drugi rodzaj jest wydajniejszy i jest w stanie zaoferować większą moc, podczas gdy standardowe turbosprężarki są bardziej niezawodne. Problemy dotyczą jednak obu rodzajów turbosprężarek, a różnice wynikają wyłącznie z kosztów ich regeneracji oraz naprawy.

Żywotność turbosprężarek uzależniona jest w dużej mierze od przebiegu samochodu. Teoretycznie problemy z tymi częściami nie powinny występować w zakresie przebiegów do 200 tys. km, ale zdarzają się i takie przypadki. Najbardziej odczuwalnym dowodem na uszkodzenie turbosprężarki jest zauważalny brak mocy. Objawia się on wówczas, gdy powinniśmy odczuć zauważalny przypływ mocy wynikający z pracy turbosprężarki (dla różnych modeli aut jest to różny zakres obrotów). Niekiedy uszkodzenie turbosprężarki objawia się w postaci komunikatu komputera o przeładowaniu. Wówczas możemy być niemal pewni, że w naszej turbinie zacięły się łopatki, co będzie wiązało się z przeczyszczeniem turbiny oraz wymianą jej elementów eksploatacyjnych na nowe (regeneracją). Przy wymianie tej części warto również zwrócić uwagę na używane turbosprężarki (np. http://www.autoparto.pl/silnik/turbosprezarka/). Zakup nowej turbiny dla niektórych samochodów może wiązać się z wydatkiem nawet z rzędu kilkunastu tysięcy złotych, dlatego o wiele lepiej wybrać używaną turbinę w dobrym stanie technicznym.

Kolejną przesłanką, że doszło do uszkodzenia turbosprężarki jest nadmiar czarnych spalin wydobywający się z końcówki rury wydechowej. Skąd to się bierze? Otóż prawdopodobnie zbyt duża ilość oleju przedostaje się do turbosprężarki Oznacza to, że nasza turbina znajduje się w „nie najlepszym” stanie technicznym, a pamiętajmy, że uszkodzona turbosprężarka może doprowadzić do uszkodzenia pozostałych części samochodowych.

Wymiana turbosprężarki na nową to nie tylko czasochłonny, ale także kosztowny zabieg. Przed zakupem nowej turbiny warto zorientować się, czy nasza turbosprężarka nie nadaje się regeneracji. W celu oszczędności można rozglądnąć się za używaną turbosprężarką na giełdach części samochodowych. Turbosprężarki w atrakcyjnych cenach można zawiera oferta części używanych AutoParto.pl – renomowana i doskonale znana mechanikom z całej Polski giełda części używanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *