Historie wielu przedmiotów użytkowych mogą być zaskakujące. Tak na pewno jest z folią bąbelkową – współcześnie jednym z najbardziej popularnych materiałów do pakowania. Inżynierzy, którzy ją stworzyli, przewidzieli dla niej znacznie bardziej doniosłą funkcję.

Krótka historia folii bąbelkowej

Folia bąbelkowa wcale nie miała być materiałem do pakowania. W rzeczywistości jej korzenie tkwią w branży artystycznej, a nie transportowej. Miała być dziełem sztuki, a raczej współczesnego dizajnu. Jej kreatorzy dostrzegli coś niezwykłego w pęcherzach powietrza zamkniętych pomiędzy dwiema warstwami przezroczystej folii.

Wynalazcami prototypu folii bąbelkowej byli dwaj inżynierowie – Alfred Fielding i Marc Chavannes. W ich zamyśle miała być trójwymiarową, dizajnerską tapetą. Niestety, w tej postaci nigdy nie trafiła do masowej produkcji. Stała się tylko ciekawostką. Nie podbiła serc krytyków, ani publiczności. Za to podbiła branżę związaną z opakowaniami i transportem. I tak, folia bąbelkowa w rolce trafiła na salony, ale głównie te magazynowe.

Folia bąbelkowa do pakowania

Można powiedzieć, że folia bąbelkowa to kawał dobrej sztuki, tyle że mocno użytkowej. Pęcherzyki powietrza pełnią funkcję amortyzującą. Świetnie zabezpieczają owinięte towary – zarówno duże paczki, jak i te zupełnie małe. Poza tym folia bąbelkowa jest plastyczna. Bardzo dobrze przylega do różnorodnych powierzchni. Powietrze zamknięte w bąbelkach spełnia jeszcze jedną ważną funkcję – termoizolacyjną. Utrzymuje w miarę stałą temperaturę towarów w nią ominiętych – np. takich jak butelki wina.

Różowa folia bąbelkowa

Nie, to nie jest kolejna wersja dizajnerskiej tapety. Różowa folia bąbelkowa to materiał specjalistyczny dedykowany branży elektronicznej. Te rodzaj folii, dzięki domieszkom, wykazuje działanie antystatyczne. Dlatego doskonale nadaje się do zabezpieczania sprzętu RTV AGD, a także mniejszych elementów takich jak podzespoły elektrotechniczne.

Magia zamknięta w bąbelkach

Jest jednak coś wyjątkowego w folii bąbelkowej. Mnóstwo osób rozpakowanie przedmiotów w nią zawiniętych traktuje prawie jak rytuał. Za każdym razem oddaje się przyjemności przebijania pęcherzyków z powietrzem. Są nawet badania, które potwierdzają, że ta czynność świetnie odstresowuje. Zatem na stres świetnym rozwiązaniem jest folia bąbelkowa. Gdzie kupić takie lekarstwo? Bez recepty sprzedają je głównie hurtownie opakowań. I to w dużych ilościach! A duże ilości mogą się przydać na przykład w ostatni poniedziałek stycznia. Wtedy obchodzimy światowy Dzień Uznania dla Folii Bąbelkowej (Bubble Wrap Appreciation Day).

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *