Historia okrętu French Aircraft Carrier Clemenceau

Historia okrętu French Aircraft Carrier Clemenceau

Okręt French Aircraft Carrier Clemenceau to pierwszy francuski lotniskowiec tego typu, którego nazwa wzięła się od nazwiska francuskiego polityka Georges’a Clemenceau. Okręt wszedł do służby Francuskiej Marynarki Wojennej w 1961 roku i służył w niej aż do roku 1997.

Historia Clemenceau

W okresie lat 50. XX wieku, rozpoczęto we Francji pracę nad nowym typem lotniskowców. Miały one zastąpić dotychczasowe jednostki, które zostały pozyskane od sojuszniczych marynarek wojennych po zakończeniu II wojny światowej. Koncepcja lotniskowca Clemenceau była analogiczna do amerykańskich lotniskowców, a jego projekt wyrażał dążenie Francji do militarnego uniezależnienie się od NATO.

Budowę lotniskowca rozpoczęto w listopadzie 1955 roku w stoczni Arsenal de Brest. Pierwsze wodowanie okrętu miało miejsce pod koniec 1957 roku, a w roku 1961 wszedł on do służby. Po wejściu do służby, okręt odbył swój pierwszy rejs w okolice Dżibuti w 1974 roku. Clemenceau był m.in.:

  • wsparciem lotniczym dla oddziałów pokojowych w trakcie wojny w Libanie w latach 1982-1984,
  • zabezpieczeniem francuskiej żeglugi w okolicach Zatoki Perskiego podczas wojny iracko-irańskiej w latach 1987-1988,
  • uczestnikiem wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku,
  • wsparciem lotniczym dla wojsk pokojowych na terenach byłej Jugosławii w latach 1993-1996.

W trakcie swojej służby, okręt był regularnie modernizowany. Służbę zakończył pod koniec 1997 roku, a na początku roku 2009 rozpoczęto jego złomowanie w brytyjskim Hartlepool, które zakończyło się pod koniec 2010 roku.

Model okrętu do sklejania

Dla wszystkim miłośników militariów i miłośników marynarki wojenny, Revell przygotował model do sklejania, będący odzwierciedleniem prawdziwego Clemenceau, pierwszego francuskiego lotniskowca na wyposażeniu francuskiej marynarki wojennej. Model został wykonany w skali 1:1750 i składa się z 55 elementów. Po złożeniu osiąga długość 151 mm. Model jest dostępny na stronie producenta revell.com.pl.

Więcej recenzji modeli do sklejania można znaleźć na stronie https://skleprevell.wordpress.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *