Dzieci uwielbiają się bawić! Jest to ich naturalna potrzeba, która przynosi im nieopisaną radość. W jej trakcie dziecko zaspokaja swoją potrzebę ruchu, poznawczą oraz twórczą. Jednak istnieje wiele form zabawy, a dostępne zabawki niosą ze sobą różne wartości i w różny sposób wpływają na rozwój dziecka. W tym kontekście to właśnie klocki konstrukcyjne są zabawką, która nie tylko stymuluje ogólny rozwój dziecka, ale sprawia mu także ogromną przyjemność.

Korzyści wynikające z zabawy klockami

Klocki to zabawki ponadczasowe i uniwersalne, które pozwalają bawić się zarówno samodzielnie, jak i w grupie. Coraz większe i bardziej skomplikowane zestawy klocków, sprawiają, iż jest to zabawka odpowiednia dla dzieci w każdym wieku. Warto podkreślić, iż chętnie bawią się nimi również dorośli.

Zabawa klockami pobudza wyobraźnie i kreatywne myślenie, rozwija zdolności manualne, a także poprawia koordynacje ruchową wzrokową i słuchową. Ponadto symuluje rozwój psychiczny, fizyczny i społeczny oraz rozwija zdolność dostrzegania i rozumienia prostych zależności przyczynowo-skutkowych. W efekcie czego, wspiera zarówno rozwój fizyczny, jak i psychiczny dziecka.

Zaangażowanie w zabawę

Zabawa klockami jest na tyle absorbująca, iż dziecko wkłada w nią ogrom swojej pomysłowości i wysiłku, pragnąc wykreować niepowtarzalny twór. To właśnie klocki umożliwiają dziecku stworzenie oryginalnych pojazdów i budynków, które stanowią odzwierciedlenie jego indywidualnej wizji.

Ponadto w trakcie zabawy klockami, dziecko wykorzystuje również motywy znane mu z rzeczywistego świata. Dziecko obserwuje to, co go otacza oraz zachowania osób dorosłych, a następnie przekłada je na klockowy świat. Jednocześnie urozmaica go o wykreowana w swojej wyobraźni motywy, przez co jego twór stanowi połączenia świata realnego z wyimaginowanym.

W trakcie zabawy klockami, dziecko ma również niepowtarzalną możliwość wcielenia się w konkretną postać. W okamgnieniu może stać się policjantem, strażakiem, rycerzem, królewną, wróżką czy też lekarzem. Wszystko zależy od posiadanego zestawów klocków i przyjętej przez dziecko konwencji zabawy.

Jak widać, zabawa to nie tylko odpoczynek i rozrywka dla dziecka, ale również sposób na zdobywanie nowych umiejętności i poznawanie otaczającego świata. To właśnie klocki odgrywają zasadniczą rolę w rozwijaniu zdolności intelektualnych, językowych, emocjonalnych i socjalnych dziecka. A zabawa jest tym bardziej rozwojowa, im silniej angażują się w nią rodzice dziecka.

Zestawy klocków konstrukcyjnych można znaleźć na stronie: https://cobi.pl/zabawki,151

Avatar photo
About Author

Redaktor

1 Komentarz

    Najfajniejsze są stare dobre klocki drewniane. Chyba każdy pamięta takie kolorowe z literkami i cyframi. To co dobre, nigdy się nie starzeje.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *