Wspomaganie systemu DGP, czyli jaki system wymuszony wybrać

Wspomaganie systemu DGP, czyli jaki system wymuszony wybrać

System kominkowy jest systemem powietrznym mającym na celu ogrzewanie pomieszczeń. Niemniej jednak, by było to możliwe niezbędna jest właściwa instalacja systemów wymuszonych, które wspomagają transport ciepłego powietrza. Jakie są rodzaje układów rozprowadzających ciepłe powietrze – odpowiedz w artykule.

Decydując się na system ogrzewania DGP należy rozważyć wybór jednego z trzech układów dystrybucji ciepłego powietrza. Jest to istotne, ponieważ dobierając odpowiedni układ gwarantujemy sobie sprawne działanie instalacji.

 systemy kominkoweUkład wykorzystujący kształtki okrągłe

Wybierając kształtki o okrągłym przekroju zapewniamy mniejsze opory przepływu powietrza. Dodatkowo są łatwiejsze w montażu i izolacji. Najczęściej tego typu układ jest wykorzystywany w przypadku instalacji systemu rozprowadzającego powietrze na nieużytkowane poddasza, strychy lub nad powieszanymi sufitami. Do zbudowania takiego systemu używane są najczęściej elastyczne rury izolowane. Montaż wykorzystuje złączki ZWS, opaski OPS oraz taśmę aluminiową.

Układ kanałów i kształtek prostokątnychsystemy kominkowe 2

Taki system jest najbardziej efektywny w instalacjach projektowanych w sufitach podwieszanych oraz w wylewkach. W przypadku tego układu warto zaplanować go wcześniej i uwzględnić w trakcie budowy domu.  System ten wykorzystuje dwa rodzaje kształtek o różnych przekrojach. Takie układy wentylacyjne opierające się na kanałach prostokątnych wymagają izolacji wełną mineralną. Montaż takiego układu wykorzystuje złączki ZWS oraz blachowkręty.

Układ odpowiedzialny za odprowadzania spalin z kominka

Bardzo istotnym elementem całej instalacji jest układ odprowadzający spalin z kominka. Element ten jest istotny dla zdrowia i nie tylko. Elementy instalacji odpowiedzialne za odprowadzanie spalin, powinny być z wysokogatunkowej stali kwaso i żaroodpornej. Dobrą alternatywą jest również stal czarna o odpowiedniej grubości. Materiał, z jakiego wykonana jest ta część instalacji musi być odporna na wysokie temperatury i kwaśne związki znajdujące się w spalinach. Nie można zapominać o tym, że odprowadzane spaliny mogą być również dodatkowym źródłem ogrzewania powietrza w systemie ogrzewania DGP. Dla poprawy ciągu kominowego instalacja ta może posiadać zakończenie z nasadą kominową.

Odpowiednio zamontowane układy rozprowadzania ogrzanego powietrza są podstawa do jego sprawnej dystrybucji po wnętrzu domu. Decydując się na system DGP warto uwzględnić go już w planach budowy. Oczywiście przy montażu i rozplanowaniu całej instalacji najlepiej poprosić fachowca.

Artykuł powstał na podstawie informacji zamieszczonych na:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *