Inteligentny dom. Na czym polega nowoczesne budownictwo?

Inteligentny dom. Na czym polega nowoczesne budownictwo?

Nowoczesne budownictwo kojarzy się przede wszystkim z oryginalną architekturą i aranżacją wnętrz. Okazuje się jednak, że nowoczesność wyznaczają obecnie technologie, za sprawą których budynek zapewnia mieszkańcom komfort i bezpieczeństwo, pozwalając jednocześnie na obniżenie kosztów użytkowania.

Wydajne użytkowanie inteligentnego budynku

Ze względu na stosowanie w budownictwie nowych technologii pojawiło się pojęcie inteligentnego domu, czyli w najprostszym ujęciu takiego, w którym życie mieszkańców jest łatwiejsze. Na czym więc polegają codzienne ułatwienia? Zgodnie z obowiązującymi definicjami, inteligentny budynek to taki, w którym zastosowane rozwiązania technologiczne pozwalają na skuteczne zarządzanie zasobami. W rezultacie następuje zmniejszenie kosztów związanych z eksploatacją i wzrost efektywności funkcjonowania osób zamieszkujących budynek.

Zintegrowane systemy automatyki budynkowej

Poprawa wydajności użytkowania budynku i związana z tym efektywność funkcjonowania w nim mieszkańców jest możliwa dzięki zastosowaniu zintegrowanych systemów automatyki budynkowej, które dozorują urządzenia zainstalowane w budynku.

Systemy automatyki budynkowej obejmują między innymi:

  • sterowanie oświetleniem (włączanie, wyłączanie, regulacja natężenia światła),
  • sterowanie ogrzewaniem (czujniki temperatury),
  • sterowanie klimatyzacją,
  • sterowanie wentylacją
  • instalacje alarmowe i systemy antywłamaniowe (czujniki ruchu, kontrola dostępu),
  • systemy monitoringu,
  • instalacje przeciwpożarowe,
  • sterowanie roletami, żaluzjami (również oknami uchylnymi).

Automatyka budynkowa pozwala dostosować sposób zarządzania urządzeniami w domu do potrzeb mieszkańców, ich indywidualnych zachowań i codziennego trybu życia. W zintegrowanych systemach możliwe jest włączanie i wyłączanie wybranych lub wszystkich instalacji (urządzeń).

Budynek oszczędny, komfortowy, bezpieczny

Funkcjonalność systemów automatyki budynkowej sprawia, że dom inteligentny jest oszczędny, komfortowy i bezpieczny. Oszczędność wynika z rozsądnego gospodarowania energią elektryczną, natomiast komfort z przeniesienia części czynności wykonywanych przez użytkowników budynku na zintegrowane systemy zarządzania. Z kolei bezpieczeństwo dotyczy zarówno mieszkańców (systemy antywłamaniowe, czujniki ruchu), jak i samego budynku (systemy zapobiegające awariom i o nich alarmujące).

 

Sprawdź też: Montaż lodówki do zabudowy – co trzeba wiedzieć?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *