Moto

Jak eksploatować klimatyzację?

Jak eksploatować klimatyzację?

Właściciele samochodów wyposażonych w klimatyzację doskonale wiedzą, że o ten układ samochodowy należy dbać. Na co warto zwracać szczególną uwagę przy eksploatowaniu klimatyzacji?

nawiewPrzede wszystkim należy pamiętać, że jeżeli posiadamy samochód wyposażony w klimatyzację to należy z jej korzystać przez cały rok. Poprzez powstającą wilgoć wiele elementów klimatyzacji samochodowej jest doskonałym miejscem do osiedlenia się dla bakterii oraz grzybów. Korzystanie z klimatyzacji na okrągło pozwala dość wyraźnie zredukować ich powstawanie. Poza tym korzystanie z klimatyzacji zimą jest przydatne – jej działanie jest w stanie osuszyć wilgotne od śniegu lub deszczu powietrze w związku z czym zapobiega m.in. parowaniu szyb. Pamiętajmy, że widoczność to jeden z podstawowych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Najczęstszą usterką układu klimatyzacji samochodowej jest ubytek płynu. Płyn ten nie dość, że spełnia funkcję chłodziwa to dodatkowo smaruje kompresor układu chłodzenia. Producenci zalecają aby przynajmniej raz na trzy lata kontrolować poziom płynu do klimatyzacji. W płyny te wyposażony jest niemal każdy sklep z częściami samochodowymi http://www.motocentrum.pl/, a ich cena zaczyna się na kilkunastu a kończy na kilkudziesięciu złotych.

Jeżeli poważnie zaniedbamy klimatyzację i zapomnimy o regularnych przeglądach to możemy doprowadzić do uszkodzenia np. kompresora. Naprawa kompresora klimatyzacji to wydatek z rzędu kilkuset złotych, a zakup nowej części z pewnością będzie kosztować kilka tysięcy złotych. Ponadto częstym awariom pada skraplacz klimatyzacji http://www.motocentrum.pl/chlodnice-klimatyzacji-skraplacze,100355,wk. Warto zatem dbać o regularne serwisowanie klimatyzacji. Specjalistycznie przygotowane warsztaty posiadają sprzęt umożliwiający sprawdzenie szczelności oraz wydajności układu klimatyzacji. Koszta takiej kontroli zaczynają się od 150 złotych w zależności od szczegółowości badania. Nie zapominajmy, aby co roku wymieniać filtr powietrza na nowy. Jego podstawowym zadaniem jest ochrona przed kurzem, spalinami oraz grzybami, a więc wszystkimi czynnikami, które mogą mieć bezpośredni wpływ na stan zdrowia osób znajdujących się wewnątrz pojazdu.

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *