Obecnie wiele się mówi o sposobach na eko jazdę, które pozwalają nam oszczędzać paliwo. Nie wiele jednak osób ma świadomość, że prawidłowa technika jazdy powinna obejmować nie tylko na ecodriving, ale również oszczędzać podzespoły naszego samochodu, takie jak sprzęgło. Zatem jak prowadzić, by nie powodować jego przedwczesnego zużycia i nie narazić się na dodatkowe koszty z tym związane?

Jak oszczędzać sprzęgło w naszym samochodzie

Stoisz? Puść sprzęgło!

Wielu kierowców popełnia ten sam błąd. Stojąc na światłach lub zatrzymując się na chwilę zostawiają samochód z włączonym biegiem i trzymają wciśnięte sprzęgło. Jest to jeden z powodów nadmiernej eksploatacji tego podzespołu. Wciśnięty pedał sprawia, że układ pracuje pod dużym obciążeniem co prowadzi do jego zużycia. Zapamiętajmy, że kiedy spodziewamy się dłuższego postoju w miejscu, zawsze wybierajmy bieg jałowy.

Jazda z nogą na pedale sprzęgła

Wielu z nas, zwłaszcza podczas jazdy miejskiej trzyma nogę na pedale sprzęgła. Mimo, że jesteśmy przekonani o tym, że pedał podczas jazdy nie jest przez nas w żaden sposób wciskany to nawet jego delikatne dotknięcie przez dłuższy czas może spowodować szybsze zużywanie się sprzęgła. Niezależnie czy jedziemy autostradą, czy podróżujemy po mieście – zawsze starajmy się wykorzystywać tzw. podnóżek. Dzięki temu z pewnością przedłużymy życie tego podzespołu.

Postaraj się wyczuć skok sprzęgła

Ruszając w podróż samochodem zawsze należy zrobić rozeznanie w działaniu sprzęgła. Musimy wyczuć moment, w którym zaczyna ono „łapać”. Dzięki temu będzie w stanie wydajnie ruszać, jednocześnie unikając nadmiernego zużywania tego podzespołu. Na jego trwałość ma również wpływ płynność naszej jazdy. Jeśli unikamy nagłych zrywów, gwałtownego przyspieszania lub ostrej zmiany biegów i „strzelania” ze sprzęgła, to z pewnością znacznie zwiększymy jego żywotność.

Ruszając pod górkę wykorzystaj hamulce ręczny

Umiejętnie pracując hamulcem ręcznym podczas ruszania pod górkę możemy uniknąć dodatkowych przeciążeń występujących w momencie, gdy puścimy pedał hamulca, a dopiero później dodamy gazu.

Jazda na półsprzęgle

Powinna być wykorzystywana tylko i wyłącznie w wypadkach, gdy zależy nam na płynnym ruszeniu bez dodawania gazu, np. stojąc w korku. Długotrwała jazda z wciśniętym do połowy pedałem sprzęgła prowadzi do jego szybkiego zużycia.

Warto zapamiętać i stosować się do tych porad, ponieważ mogą one uratować nasz portfel przed sporymi wydatkami. Koszt wymiany sprzęgła sięga przeważnie kilku tysięcy złotych. Szeroki wybór elementów tego typu oferuje sklep ze sprzęgłami.

Avatar photo
About Author

Redakcja

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *