Komosa ryżowa, czyli quinoa, jest rośliną uprawną, której długi rodowód wywodzi się z Ameryki Południowej i sięga 5 tysięcy lat wstecz. Inkowie i pozostałe ludy prekolumbijskiej Ameryki, żyjące na terenach wyżyn, gdzie nie dało uprawiać się popularnej na nizinach kukurydzy, nazywały ją matką zbóż. Określana jest również jako święte ziarno Inków. Nie dzieje się tak bez przyczyny.

Pseudozboże o super właściwościach

Co prawda, quinoa nie jest prawdziwym zbożem, ponieważ nie zalicza się do traw. Jednak ma postać ziaren, tak jak tradycyjne zboża, dlatego roślina ta określana jest jako tzw. pseudozboże lub zboże rzekome.

quinoa.com.pl

Niezwykle bogaty w białko, skrobię, błonnik i inne substancje odżywcze skład oraz prostota jej uprawy i zadziwiająco pozytywne właściwości prozdrowotne sprawiły, że komosa ryżowa stanowiła podstawę diety sporej części Indian Ameryki Łacińskiej. Co trwało do czasu, aż wraz z Kolumbem, do Ameryki przypłynęła pszenica.

Komosa ryżowa jako superfood

Quinoa zaliczana jest do grona produktów, które określa się jako super żywność. Superfood charakteryzuje się niezwykle bogatym składem, zawierającym różnego rodzaju substancje odżywcze, które są w pełni naturalne i wykazują udowodnione naukowo działanie prozdrowotne. Komosa ryżowa jest tutaj swojego rodzaju fenomenem.

Dzieje się tak ze względu na wysoką zawartość łatwo przyswajalnego białka, które jest w stanie idealnie uzupełniać diety wegetariańskie czy wegańskie, będące pod tym względem dość deficytowe. Nie zawiera natomiast glutenu, co czyni ją bezpieczną dla osób z nadwrażliwością na tego rodzaju białka. Na Quinoa.com.pl znajdziemy ciekawe przepisy na bezglutenowe potrawy z komosy.

To jednak nie wszystkie zalety quinoa. Oprócz białka, braku glutenu i zbawiennego dla smukłej figury błonnika, komosa ryżowa jest bogata także w witaminy z grupy B i liczne makro i mikroelementy, takie jak wapń, magnez, żelazo czy potas. Zawiera także zdrowe dla organizmu kwasy nienasycone i antyoksydanty. Z pewnością ziarna komosy należą do jednych z najbardziej odżywczych produktów w kategorii super żywności. A przy okazji łatwo przyrządzić z nich pyszne dania!

Quinoa – przepisy

Przygotowanie komosy w podstawowej postaci jest niezwykle proste. Wystarczy ugotować ją w wodzie. Następnie można wykorzystać ją do przyrządzenia innych potraw, w tym dań na ciepło i na zimno, a także do deserów i szybkich przekąsek. Na bazie quinoa można robić smaczne sałatki, piec słodkie ciasteczka czy przygotować wegetariańskie gołąbki.

Komosa ryżowa sprawdza się również jako główny dodatek do obiadu, zastępując z powodzeniem ziemniaki, kaszę czy ryż. Jest to przy tym niezwykle zdrowy i pełnowartościowy produkt, który włączony do codziennej diety pozwala uzupełniać niedobory witamin i wpływa pozytywnie na ogólny stan organizmu.

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *