Koła dwumasowe stosowane są niemalże we wszystkich współczesnych samochodach z silnikami diesla, a także coraz częściej w pojazdach z jednostkami benzynowymi. Ten element charakteryzuje się wysoką awaryjnością oraz sporymi kosztami wymiany. Przeciętny przebieg samochodu, przy którym należy spodziewać się konieczności wymiany dwumasy, oscyluje w granicach 160.000 – 200.000 kilometrów. Jednakże, zdarza się, iż element ten zużywa się znacznie szybciej, już przy 60.000 km.

Decydując się na zakup samochodu wyposażonego w koło dwumasowe, należy mieć świadomość, iż w końcu będziemy zmuszeni dokonać wymiany tego niezwykle kosztownego elementu. Jak rozpoznać objawy zużycia dwumasy?

Objawy zużycia koła dwumasowego

Najczęściej spotykanymi objawami zużycia dwumasy są:

  • odczuwalne nieprzyjemne szarpnięcia samochodu w trakcie ruszania,
  • przerywana, nierówna praca jednostki napędowej,
  • niepokojące hałasy i stukania wydobywające się z okolic silnika w trakcie włączania oraz wyłączania zapłonu,
  • odczuwalne w kabinie drgania, przenoszone z silnika na karoserię pojazdu,
  • różnego rodzaju niepokojące dźwięki wydobywające się ze skrzyni biegów,
  • brak możliwości płynnej zmiany biegów, czasem problem z wybraniem jednego, konkretnego biegu,
  • problemy z płynnym ruszeniem z miejsca,

Sklep z częściami

Ponadto, mając podstawową wiedzę na temat budowy samochodu, jesteśmy w stanie ocenić stan koła dwumasowego na podstawie samego jego wyglądu – wystarczy obejrzeć jego powierzchnię roboczą, tzn. obszar styku dwumasy z tarczą sprzęgła. Jeżeli powierzchnia robocza koła dwumasowego posiada jakiekolwiek pęknięcia, przebarwienia lub zarysowania, to najprawdopodobniej należy wymienić dwumasę. Warto pamiętać, iż koło dwumasowe według specjalistów zawsze powinno być wymieniane wraz z kompletnym zestawem sprzęgła. Oba te elementy charakteryzuje zbliżona żywotność, a wymieniając je jednocześnie, nie narażamy się na szybki powrót do serwisu i ponoszenie podwójnych kosztów robocizny.

W poszukiwaniu wysokiej jakości sprzęgła

Jak już wspomniano, koło dwumasowe to element, który ściśle współpracuje ze sprzęgłem. Dlatego też, przed zakupem dwumasy należy znaleźć odpowiednie sprzęgło. Przede wszystkim powinno być ono dedykowane modelowi danego pojazdu. Ponadto, warto sprawdzić renomę producenta sprzęgła, upewniając się, iż można mu zaufać. Duży wybór wysokiej klasy sprzęgieł oferuje sklep HurtCzesci.pl. Warto sprawdzić jego ofertę, nie tylko ze względu na szeroki wybór produktów, ale również uznanie firmy w oczach klientów i fachowców.

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *