Każdy z nas pragnie mieć piękny i zdrowy uśmiech. Jednak niektórzy z nas posiadają krzywe zęby. Jest to nie tylko problem estetyczny, lecz także wada ortodontyczna, która może być podwaliną problemów zdrowotnych oraz wad wymowy. Jak można skutecznie wyleczyć krzywe zęby, by móc się cieszyć olśniewającym uśmiechem?

Dlaczego mamy krzywe zęby?

Krzywe zęby mogą być wynikiem wady genetycznej, dziedziczonej po rodzicach. Jednak zdarza się to bardzo rzadko. W większości przypadków główną przyczyną nieprawidłowego zgryzu są  złe nawyki. Zalicza się do nich: zbyt długie ssanie smoczka lub kciuka, picie i karmienie z butelki oraz nagryzanie dolnej lub górnej wargi. Kolejną przyczyną jest także wczesna utrata zębów mlecznych. Krzywe zęby mogą również pojawić się w dorosłym wieku, gdy wyżynają się ósemki, które z braku miejsca w szczęce spychają pozostałe zęby.

 

Jakie mogą wystąpić komplikacje?

Krzywe zęby jest trudniej nam czyścić, dlatego przyczyniają się do szybszego gromadzenia się osadu czy kamienia. Nieprawidłowy zgryz może być czynnikiem rozwoju chorób przyzębia, dziąseł oraz zębów. Może on również zaburzać czynności oddychania, żucia czy mowy. Wady zgryzu mogą powodować dyskomfort psychiczny, głównie u dzieci oraz młodzieży.

Jak wygląda leczenie nieprawidłowego zgryzu?

Problem krzywych zębów możemy rozwiązać u specjalisty w dziedzinie ortodoncji. Pierwsza, profilaktyczna konsultacja ortodontyczna powinna odbyć się w dzieciństwie, gdy już wyrosną wszystkie zęby mleczne. Wówczas ortodonta oceni, czy zgryz rozwija się prawidłowo.

Leczenie ortodontyczne można leczyć u dzieci, młodzieży oraz dorosłych za pomocą dwóch metod. Pierwsza – mioterapia polegająca na ćwiczeniu mięśni mimicznych oraz narządu żucia. Druga oparta jest na zastosowaniu aparatów ortodontycznych, indywidualnie wykonywanych dla każdego pacjenta. Wyróżnia się 2 podstawowe typy tych aparatów: aparat stały, który przymocowany jest do zębów na okres dwóch lat oraz aparat ruchomy, który zakłada się na noc lub na parę godzin w trakcie dnia.

Nakładki prostujące zęby Invisalign

Obecnie prostowanie zębów nie musi kojarzyć się z kłopotliwym, widocznym aparatem ortodontycznym. Można wybrać sobie dyskretne aparaty kosmetyczne, których praktycznie nie widać. Nowością w tej dziedzinie są nakładki prostujące zęby Invisalign. Jest to innowacyjna metoda korygowania zgryzu w postaci przezroczystego aparatu, który składa się z dwóch elastycznych, biokompatybilnych nakładek, wykonanych z termoplastycznego silikonu. Aparat ten jest gwarancją komfortu oraz dyskrecji podczas jego noszenia.

 

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *