Jaki filtr do oleju?

Jaki filtr do oleju?

Nasz samochód składa się z wielu podzespołów, których odpowiednia współpraca pozwala uzyskać optymalny komfort jazdy. Niestety, niemal co drugi kierowca zdaje się nie wiedzieć, że wiele elementów eksploatacyjnych auta należy okresowo wymieniać, by silnik pracował prawidłowo. Regularnej wymiany wymaga m.in. filtr oleju. 

Filtracja oleju silnikowego to konieczność choćby ze względu na przymus ograniczenia ilości zanieczyszczeń, które mogą dostać się do silnika. Jak wybrać właściwy filtr oleju i kupić taki, który będzie skutecznie spełniał swoje zadanie?

Jaka jest rola filtra oleju?

Podstawowym zadaniem filtra oleju w samochodzie, jest pozbycie się stałych zanieczyszczeń, które znalazły się w oleju smarującym silnik. Podczas eksploatacji do oleju trafia spora ilość stałych cząstek mineralnych i półstałych cząstek organicznych, które nie mogą dostać się do ponownego obiegu. Filtr oleju musi więc wspomniane cząstki wyłapać. By robić to skutecznie, powinien być odpowiednio dobrej jakości.

filtr do oleju
filtr do oleju

Jakie są rodzaje filtrów oleju?

Filtry oleju rozróżniamy ze względu na konstrukcję, która wynika z użycia innych materiałów filtracyjnych oraz odmiennej zasady działania. Na rynku motoryzacyjnym natrafimy m.in. na filtry przegrodowe, energetyczne, objętościowe, powierzchniowe oraz szeregowe i bocznikowe. Można spotkać się także z tzw. filtrami mieszanymi np. szeregowo-bocznikowe. Do niedawna filtry oleju produkowane były z wkładkami papierowymi, które podlegały wymianie na nowe. Aktualnie, powszechnie stosuje się filtry jednorazowego użytku tzw. puszkowe. Tego typu filtr złożony jest z wkładu filtracyjnego, który umieszczony został w blaszanej obudowie.

Jak dobrać filtr oleju?

Filtr oleju powinien być dobrany do konkretnego typu silnika, najlepiej zgodnie z zaleceniami producenta. Podczas zakupu warto stosować się także do informacji podanych przez producenta. Każdy z nich podaje bowiem zastosowanie filtra oleju do określonych typów silników. Do najbardziej popularnych producentów wysokiej jakości filtrów oleju należy zaliczyć Bosch, Filtron oraz Mann-Filter, których produkty znajdziecie pod adresem http://www.nowe-filtry.pl/filtr,oleju/k,100259/ w niezwykle atrakcyjnych cenach.

Pamiętajmy, że jedynie filtry fabryczne nowe i renomowanych firm gwarantują dobrą jakość, która przekłada się z kolei na bezpieczeństwo użytkowania. Dlatego warto zainwestować w wysokiej jakości produkt, który zapewni nam bezproblemową eksploatację samochodu i dobry stan silnika na lata.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *