Co zrobić w sytuacji, gdy wydajność Twoich dysków twardych nie jest satysfakcjonująca, a nie stać Cię na o wiele wydajniejszy i bardziej niezawodny dysk, jak np. 1 TB SSD? Najprostszym rozwiązaniem w takim przypadku jest RAID, czyli nadmiarowa macierz dysków niezależnych. Jednak i takie rozwiązanie może z czasem ulec awarii. Co wtedy?

RAID to nie środek na komary!

RAID (ang. Redundant Array of Independent Disks), czyli nadmiarowa macierz niezależnych dysków, polega na współpracy dwóch lub więcej dysków twardych w taki sposób, aby zapewnić dodatkowe możliwości, nieosiągalne przy użyciu jednego dysku, jak i kilku dysków podłączonych jako oddzielne.

Macierz RAID to technologia magazynowania danych, która pozwala łączyć wiele fizycznych nośników w jeden lub wiele jednostek logicznych. Każda z tych jednostek jest widoczna przez system operacyjny jako pojedynczy dysk. Macierzy RAID używa się przede wszystkim w celu zwiększenia niezawodności, przyspieszenia transmisji danych oraz powiększenia przestrzeni dostępnej jako jedna całość.

Najczęściej spotykanymi konfiguracjami RAID są:

•    RAID 0 – kolejne bloki danych są rozmieszczone na kolejnych po sobie dyskach macierzy, co pozwoli zwiększyć wydajność dysków. Wadą konfiguracji RAID 0 jest to, że w przypadku awarii jednego z dysków utracony zostaje dostęp do danych znajdujących się w całej macierzy.
•    RAID 1 – bloki danych są zapisywane na jednym z dysków, natomiast powielane na drugim z dysków. W przypadku awarii jednego z nośników macierzy dane znajdują się na drugim z dysków.

RAID może również ulec uszkodzeniu

Nadmiarowa macierz niezależnych dysków RAID może być przyczyną wielu kłopotów. Awaria systemu może doprowadzić, w zależności od konfiguracji, do trwałej utraty zapisanych na nośnikach danych. Obecnie można taką sytuację odwrócić, dzięki profesjonalnym firmom zajmującym się odzyskiwaniem informacji z macierzy RAID . Najczęstsze awarie, z jakich odzyskiwane są dane z macierzy RAID, to: uszkodzony kontroler RAID, sformatowanie partycji, wirus komputerowy, utrata konfiguracji RAID, przypadkowe przekonfigurowanie i uruchomienie macierzy RAID czy też uszkodzenie któregoś z nośników.

Proces odzyskiwania danych składa się z dwóch podstawowych etapów: diagnozy nośnika oraz właściwego procesu odzyskiwania danych. Fachowa diagnoza pozwala uzyskać informacje, co stało się z nośnikiem oraz jakie dane można odzyskać. Nieprofesjonalne próby diagnozowania mogą mieć katastrofalne skutki, doprowadzając tym samym do braku możliwości odzyskania jakichkolwiek danych.

Podczas właściwego procesu odzyskiwania danych, w przypadku uszkodzeń logicznych, tworzona jest wierna kopia dysku na identycznym nośniku danych, co uniemożliwia uszkodzeniu informacji zawartych na oryginalnym dysku. W przypadku uszkodzeń mechanicznych konieczna jest ingerencja wewnątrz nośnika danych w warunkach laboratoryjnych.

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *