Kuchnia jest miejscem, w którym sprawna wentylacja jest jednym z ważniejszych elementów. Zapachy wydobywające się podczas gotowania nie powinny rozprzestrzeniać się po każdym pomieszczeniu, a emisja dwutlenku węgla, w przypadku gdy w kuchni jest gaz, może okazać się niebezpieczna.

80666_ventilationZastosowanie odpowiednich urządzeń zapewniających zwiększenie wentylacji jest niezwykle ważne. Wiele osób stosuje okapy kuchenne, które bez prawidłowego sposobu montażu uprzykrzają życie sąsiadom(w przypadku mieszkań w blokach). Decydując się na takie rozwiązanie należy skorzystać z wyciągów pracujących w zamkniętym obiegu. Wówczas opary znad kuchenki, dostają się do okapu, a następnie po oczyszczeniu trafiają z powrotem do kuchni.

 

 

Kratki wentylacyjne to nie wszystko

Do naszego pomieszczenia w kuchni musi być doprowadzane powietrze. Jeżeli mamy szczelne okna, jesteśmy zmuszeni zastosować nawiewniki ścienne bądź okienne. Dodatkowo powinien być
zapewniony napływ powietrza z pozostałych pomieszczeń w budynku. Dlatego w każdym z nich, drzwi są podcinane o około 1 cm i nie powinno zabraknąć w nich także nawiewników. W drzwiach kuchennych natomiast winna znajdować się szczelina na około 2,5 cm.
Bez odpowiedniego nawiewu powietrze nie przedostanie się ani do kuchni ani do pozostałych pomieszczeń.

Odrębnym przypadkiem jest posiadanie kuchenki elektrycznej. Wtedy kratki wentylacyjne mogą posiadać przekrój uzależniony od wilgotności powietrza.

Jeżeli więc zauważymy, że okna w kuchni wciąż są zaparowane, a zapach sporządzanych dań rozprzestrzenia się po całym mieszkaniu, powinniśmy jak najszybciej sprawdzić swoją wentylację i zadbać o jej poprawne działanie.

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *