Stawiając ogrodzenie, masz dziś niemal niezliczoną liczbę możliwości. Nie tylko możesz wybierać między wieloma materiałami, ale również mieszać je ze sobą oraz tworzyć oryginalne projekty dzięki wsparciu architektów. Pamiętaj jednak, aby dostosować ogrodzenie do elewacji budynku, stylu Twojego ogrodu oraz okolicznych obiektów.

Zastanawiając się, z czego zrobić ogrodzenie, odpowiedz sobie najpierw na pytanie dotyczące jego przeznaczenia. Czy w celu ochrony posiadłości postawisz wysoki mur? A może wybierzesz niskie ogrodzenie murowane, pełniące funkcję dekoracyjną?

Nowoczesne i praktyczne ogrodzenia metalowe

Podążając za najnowszymi trendami, musisz wziąć pod uwagę ogrodzenie z przęseł metalowych, które z roku na rok zyskuje na popularności. Wynika to z mody na nowoczesne domy, których konstrukcje zawierają wiele elementów szklanych i metalowych. Połyskująca stal idealnie komponują się z tego typu elewacją.

Jeżeli szukasz taniego rozwiązania na zabezpieczenie Twojej posesji lub wyznaczenie jej granicy, wybierz metalową siatkę ogrodzeniową. Konstrukcja nie wpływa znacząco na okoliczny krajobraz oraz nie tworzy kontrastu z elewacją Twojego domu, przez co należy ją uznać za wyjątkowo uniwersalne rozwiązanie. Wielu producentów systemów ogrodzeniowych oferuje siatki ogrodzeniowe, które dzięki pokryciu warstwą cynku wykazują wytrzymałość na korozję.

ogrodzenie posiadłości

Gustowne ogrodzenie murowane

Jednolite ogrodzenia murowane to dziś prawdziwa rzadkość, natomiast powszechnie spotykane są tzw. wersje mieszane. Ceglana podmurówka, murowane słupki oraz wypełnienie przestrzeni między nimi stalowymi przęsłami to rozwiązanie najbardziej pożądane. Zwykle tak wykonane ogrodzenie jest nie tylko gustowne, ale też skutecznie zabezpiecza posesję przed włamywaczami (o ile zadbasz o dostateczną wysokość słupków i przęseł). W kwestii estetyki, dla zapewnienia najlepszego efektu, zadbaj o dopasowanie koloru ogrodzenia do elewacji. Nie powinno być z tym jednak problemu, gdyż cegły są dziś dostępne w dziesiątkach różnych barw i odcieniach. Ponadto, jeżeli zdecydujesz się na budowę konstrukcji np. z bloczków i otynkowanie ogrodzenia, możesz pomalować ogrodzenie tak, jak tylko zechcesz. Przechodzimy zatem do pytania, z czego murować ogrodzenie?

Jak wspomnieliśmy, możesz zdecydować się na bloczki, alternatywą będą też cegły ceramiczne. Ogrodzenia z tych materiałów wymagają jednak otynkowania. Pamiętaj też, że ani ceramika, ani bloczki nie gwarantują tak naturalistycznego wyglądu konstrukcji, jak najpopularniejsze dziś cegły elewacyjne. Gustowne ogrodzenie z cegły elewacyjnej komponuje się z otoczeniem wiejskim, jak i miejskim. Wskazane wcześniej rozwiązanie, polegające na połączeniu elementów murowanych ze stalowymi, zapewnia nie tylko interesującą prezencję ogrodzenia, ale też jego uniwersalność.

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *