Sprężone powietrze od lat odgrywa istotną rolę w przemyśle. Wykorzystuje się je na różnych etapach produkcji. Podobnie popularne, jak klasyczne sprężarki, są też pompy próżniowe. W wielu przedsiębiorstwach produkcja nie byłaby możliwa bez tego sprzętu. Warto te mieć na uwadze, że wiele urządzeń, z których każdy z nas korzysta na co dzień, działa dzięki wykorzystaniu techniki próżniowej.

Zadania pompy próżniowej

Urządzenia próżniowe mają różne zadania, w zależności od konstrukcji, a przede wszystkim generowanego podciśnienia. Za najpowszechniej wykorzystywane w przemyśle należy uznać pompy generujące podciśnienie w granicach 20-99 kPa. Jest to tzw. podciśnienie przemysłowe, doskonale sprawdzające się w przenoszeniu rozmaitych przedmiotów. Ażeby jednak podnieść cokolwiek za pomocą powietrza pod ciśnieniem, niezbędne są również przyssawki próżniowe podłączane do urządzenia.

ssawki

Niezwykle przydatne w niektórych segmentach przemysłowych są również pompy próżniowe generujące podciśnienie 99 kPa. Jest to podciśnienie procesowe, niezbędne choćby przy tworzeniu układów scalonych. Jeżeli natomiast chodzi o najmniejsze podciśnienie – 0-20 kPa – znajduje ono zastosowanie w przedmiotach codziennego użytku. Siła generowana przez urządzenia wykorzystujące niskie podciśnienie odpowiada za pracę odkurzacza czy też wentylatora. Jak zatem widać, technika próżniowa przydaje się zarówno w halach produkcyjnych, jak i w każdym domu. Trzeba jednak pamiętać, że pompy próżniowe przemysłowe znacząco różnią się od tych, które montuje się choćby we wspomnianych odkurzaczach. Różnica dotyczy nie tylko rodzaju podciśnienia generowanego przez urządzenie, ale również wielkości i konstrukcji samej pompy.

Co pompy robią w fabrykach?

Wiele powiedziano już o tym, jak bardzo potrzebne są pompy próżniowe w fabrykach. Jednak do czego właściwie są one tam wykorzystywane? Jednym z zastosowań jest wymieniane już wcześniej transportowanie przedmiotów. Jest to możliwe dzięki sile zasysania generowanej przez pompę do przyssawki umieszczanej bezpośrednio na powierzchni przedmiotu. Przyssawki próżniowe to niezwykle trwałe akcesoria, które są w zasadzie niezastąpione. Ich konstrukcja oraz materiał sprawiają, że elementy te ściśle i szczelnie przylegają do niemal każdej powierzchni. Ciekawym zastosowaniem pompy próżniowej jest również transport materiałów sypkich. Wykorzystuje się do tego rozmaite pompy, poczynając od urządzeń tłokowych, kończąc na tzw. kriopompach.

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *