Budownictwo

Pompy obiegowe

Pompy obiegowe

Pompa jest częścią instalacji grzewczej, w której główną rolę odgrywa kocioł. Przeważająca część dostępnych na rynku kotłów ma konstrukcję pozwalającą na ich pracę w instalacjach ciśnieniowych. Niektóre z nich są standardowo wyposażone w pompy obiegowe.

W takim przypadku nie ma już potrzeby instalowania pompy na instalacji, co jest niezbędne w sytuacji gdy kocioł pompy nie ma. Przed i za pompą powinny zostać zamontowane zawory odcinające. Dostępne są urządzenia z wbudowanymi zaworami – wówczas nie ma potrzeby montowania oddzielnych.

Najważniejszym elementem pompy obiegowej (inaczej znaną wirową) jest obracający się w szybkim tempie wirnik, który jest przyczyną wzrostu ciśnienia wraz z energią kinetyczną wody. Konstrukcja tego elementu różni się w zależności od dostępnego modelu. Pompa obiegowa zasilana jest prądem elektrycznym jednofazowym, czyli zmiennym.

Pompy obiegowe c.o. powinny być zaopatrzone w układ regulacji prędkości obrotowej, który ma za zadanie utrzymania stałego poziomu różnicy ciśnień. Dodatkowym walorem niektórych modeli jest automatyczne sterowanie poprzez regulator pogodowy.
Mogą być także wykorzystywane w instalacjach ze stałym lub zmiennym natężeniem przepływu, w których pożądane jest optymalne ustawienie punktu pracy, oraz w instalacji ze zmienną temperaturą na zasilaniu.
Przed uruchomieniem pompy, cała instalacja powinna być napełniona wodą i dobrze odpowietrzona. Praca pompy „na sucho” może spowodować uszkodzenia elementów armatury.

Warto także pamiętać o tym, aby wyposażyć pompę w urządzenia sterujące, które zapewnią wyłączenie instalacji w momencie, gdy wygaśnie ogień w kotle.
Pompę obiegową należy dobrać do ściśle określonych warunków pracy. Aby była w pełni efektywna, ważne będzie odpowiednie dobranie wielkości. Zbyt mała, sprawi, że nie będzie wystarczająco efektywna, bowiem wybór większej spowoduje większy pobór mocy szybsze zużycie elementów urządzenia.

Avatar photo
About Author

Redaktor

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *