Na co dzień mamy do czynienia z banerami reklamowymi – transparentami, które przeważnie wykonane są z tworzywa sztucznego. Stosowane przez małe, duże i średnie firmy, przeważnie w celu promocji danego produktu. Banery są łatwe w montażu i demontażu.
Proces powstawania baneru nie jest skomplikowany. Po jego zaprojektowaniu dochodzi do drukowania, które przeprowadzane jest w drukarni wielkoformatowej za pomocą ploterów solventowych. Maszyny te drukują za pomocą kolorowego rozpuszczalnika rozprowadzanego przez głowicę wszerz powierzchni przeznaczonej do nadruku.
Czynnikiem, który ma ogromny wpływ na trwałość i jakość baneru jest tworzywo, na którym zostanie on wydrukowany. Wybierając materiał trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy, przede wszystkim jego przyszłe położenie, wielkość oraz planowany czas ekspozycji. Znając te wytyczne możemy zająć się doborem najodpowiedniejszego materiału, który sprawi, że dany baner będzie nie tylko wytrzymały ale również zauważalny przez potencjalnego odbiorcę.
Najdroższym a zarazem najtrwalszym sposobem tworzenia baneru jest nadruk na mediach powlekanych. Wewnętrzna siatka poliestrowa zatopiona w płynnym winylu zapewnia dużą elastyczność a przede wszystkim wytrzymałość na wahania temperatur oraz inne czynniki zewnętrzne.
Na dużych powierzchniach doskonale sprawdzi się także Frontlit – winylowa tkanina pokryta powłoką PCV, przeznaczona do jednostronnego druku. Materiał ten jest odporny na działania mechaniczne, zmiany temperatur oraz inne czynniki.
Chcąc wydrukować dwustronny baner zastosujemy Blackout. Obie strony będą czytelne i doskonale widoczne dzięki zastosowaniu wewnątrz banerów specjalnej warstwy oddzielającej.
Zwiększając efektywność baneru możemy zastosować jego tylne podświetlanie – do tego typu operacji potrzebny będzie materiał przepuszczający i rozpraszający światło. Backlit – materiał przeznaczony do tego typu działań spełnia te wszystkie warunki oraz gwarantuje wyraziste kształty oraz mocne barwy.